Letný tenisový turnaj ATP ligy vo štvorhrách

696

Antukové dvorce tenisového klubu Púchov boli v prvý augustový deň dejiskom v poradí už siedmeho ročníka turnaja ATP ligy vo štvorhrách. Dvanásť dvojíc od rána bojovalo v dvoch základných skupinách, pričom účasť v play-off si vybojovalo osem najlepších párov.

Za favorita turnaja bola považovaná dvojica Marián Pastorek – Emil Filo, keďže prvý menovaný už tri roky dominuje v dlhodobej ATP lige dvojhier. „Pravidlo turnaja nariaďuje, aby sa navzájom zmixovali hráči z I. a II. ligy. Záujemcov som mal viac, Emil Filo ma oslovil ako prvý a ja som nemal dôvod odmietnuť. A či sme favoriti? Možno aj áno, keďže Emil sa pohybuje na vrchných priečkach druholigovej súťaže, ja som v I. lige tiež ešte neprehral, takže dnes to možno klapne k našej spokojnosti,“ zdôveril sa po prvom vyhratom zápase Marián Pastorek.

Mariána Pastorka pasoval za favorita aj Vladimír Kuchař, ktorý sa na turnaj vrátil po ročnej pauze spôsobenej zranením kolena. „Na turnaj som sa veľmi tešil, je fajn si po čase opäť zahrať štvorhru. Ja to vnímam ako úplne iný šport než je tenisová dvojhra. Štvorhra je možno atraktívnejšia na pohľad, ale je tam menej pohybu a o to viac zodpovednosti. Každá lopta musí ísť cez sieť, máte tam spoluhráča, ktorý do vás vkladá dôveru, a to nám niekedy zväzuje ruky,“ skonštatoval Vladimír Kuchař. Ten si za partnera vybral Roberta Janigu a výber to bol vraj veľmi jednoduchý: „Robo je môj dobrý kamarát, hrávali sme spolu v Považskej Bystrici, navzájom si vyhovujeme.“

Stabilnými účastníkmi turnaja sú Marek Korený s Branislavom Hachlincom. Prvý menovaný sa priznal, že je rád, ak sa s raketou na kurte objaví dvakrát do týždňa. „Tých, ktorí nás pasujú za favoritov turnaja, netreba brať vážne. My sme skromní a celú akciu vnímame ako príležitosť na zábavu a stretnutie s priateľmi,“ povedal s úsmevom Marek Korený.

Priateľská nálada až na pár výnimiek na kurtoch naozaj vládla. Pozornosť pútala dvojica Juráček – Balát, ktorej spoločný vek je úctyhodných 140 rokov. V základnej skupine obsadili štvrté miesto, na play-off si už netrúfali a miestenku prepustili Petrovi a Oliverovi Krošlákovcom. Vo vyraďovacích kolách si však už súperi nič nedarovali a favorizovaný pár Emil Filo – Marián Pastorek cieľavedome mieril za víťazstvom. S prehľadom vyhrali svoju základnú skupinu a v play-off nadelili dvoch kanárov – vo štvrťfinále Krošlákovcom a v semifinále Štepanovičovi s Janíčkom. Vo finále na nich čakalo prekvapenie turnaja: dvojica Jajcay – Lettrich. Ani tí ich však na ceste za turnajovou trofejou nezastavili a po výhre 6:2 sa tak víťazom turnaja stali Marián Pastorek s Emilom Filom.
Rado Varga

Výsledky 7. ročníka turnaja ATP ligy vo štvorhrách:
A-skupina:
1. Pastorek/Filo, 2. Jajcay/Lettrich, 3. Štepanovič/Janíček, 4. Korený/Hachlinec
B-skupina: 1. Kubica/Marman, 2. Bradáč/Hudcovský, 3. Kuchař/Janiga, 4. Balát/Juráček (do play-off nenastúpili a nahradil ich pár P.Krošlák/O. Krošlák)
Štvrťfinále: Pastorek/Filo – P. Krošlák/O. Krošlák 6:0, Kubica/Marman – Hachlinec/Korený 6:2, Štepanovič/Janíček – Bradáč/Hudcovský 6:3, Jajcay/Lettrich – Kuchař/Janiga 7:6.
Semifinále: Pastorek/Filo – Štepanovič/Janíček 6:0, Jajcay/Lettrich – Kubica/Marman 6:4
Finále: Pastorek/Filo – Jajcay/Lettrich 6:2.