Deň čistých a veselých zúbkov v MŠ Kvašov

528

Deň 4. október 2018 bol iný, ako v MŠ Kvašov 16 prežívame. Bol výnimočný. Čakali sme totiž tetu Darinku (diplomovanú dentálnu hygieničku).

Od rána sme počúvali CD Mira Jaroša: „ZÚBKY,“ pozerali DVD o „ZUBOŽRÚTOVI“. Deti si vyfarbovali pracovné listy a hrali sa na lekára. Až prišiel čas, kedy sa dvere do triedy otvorili a vstúpila teta Darinka. Bola ako biela víla (oblečená v bielom) s veľkou taškou prekvapení. Teta Darinka s úsmevom na tvári rozprávala o zúbkoch, ako sa o ne treba starať. Z tašky s prekvapeniami vybrala veľkú maketu chrupu a zubnej kefky. Predviedla deťom správnu techniku čistenie zúbkov, ako má kefka tancovať na celej ploche zúbka, a že nemá byť „STRAPATÁ“, ale má mať malé štetinky.

Deti pracovali aj na magnetickej tabuli, kde pripínali makety zdravých potravín k zdravému chrupu a potraviny nezdravé, ktoré zúbky ničia, tie pripli k zúbkom chorým. Boli aktívne, všetko zvládli bravúrne a teta Darinka ich odmenila úsmevom a veľkou pochvalou. A nasledovala tá zábavnejšia časť. Presunuli sme sa do umyvárne, kde každému dieťaťu názorne ukázala, ako si tie zúbky treba čistiť. To bolo zábavy.

Poďakovali sme sa krásnou ružičkou, a dve dievčatká dali tete Darinke výkresy, ktoré nakreslili počas dopoludnia. Teta Darinka nám odporučila príslušnú literatúru, ktorá nám dobre poslúži. Ďakujeme a budeme sa riadiť heslom: „Umývať zúbky – RÁNO PRE KRÁSU, VEČER PRE KRÁSU“, a riekankou:
DOBRÉ RÁNO! VOLÁ KEFKA.
DOBRÉ RÁNO! VOLÁ ŠTEFKA.
ŠUCHY – TAM, ŠUCHY – SEM,
HNEĎ SI ZÚBKY UMYJEM.

Sylvia Pribišová, MŠ Kvašov