Divadelný festival Sám na Javisku 2020 sa uskutoční

127

26. ročník festivalu jedného herca Sám na Javisku v Trenčíne sa aj napriek obmedzeniam súvisiacich s pandémiou koronavírusu uskutoční.

V súlade s nariadeniami Úradu Verejného Zdravotníctva (ÚVZ) SR sa od stredy 14. októbra uskutoční už 26. ročník medzinárodného festivalu jedného herca Sám na Javisku. Fanúšikovia divadla sa tak môžu tešiť až na 10 predstavení zo Slovenska, Česka, Rakúska a Fínska, ktorí sa počas piatich dní vystriedajú na doskách, ktoré aj v Trenčíne znamenajú svet.

Organizátori festivalu, občianske združenie Kolomaž,  si je „plne vedomý vážnosti pandemickej situácie“. Počas festivalu mienia dôsledne dbať na dodržiavanie všetkých opatrení na ochranu zdravia obyvateľov vydané ÚVZ. Tie umožňujú organizovať kultúrne podujatia do maximálne 50 osôb, vrátane účinkujúcich a organizátorov, čo znamená, že kapacita v hľadisku bude obmedzená.

„Zorganizovať festival počas pandémie nebolo vôbec ľahké. Ešte minulý týždeň bolo zrušenie celého programu na spadnutie a do poslednej chvíle sme nevedeli ktorí účinkujúci sa budu môcť festivalu zúčastniť. A v podstate sa ešte môže veľa vecí zmeniť“, dodal Kamil Bystrický, riaditeľ festivalu. Program bol nakoniec oklieštený o niekoľko sprievodných hudobných podujatí a dve divadelné predstavenia.

V priestoroch Kina Hviezda a Prvej komornej divadelnej scény nakoniec počas piatich festivalových dní medzi inými vystúpia aj Juraj Kukura, Lukáš Latinák, Pavol Seriš, Pasi Mäkelä, či Mária Karoľová, alebo Peter Konečný.

Festival Sám na javisku vznikol v roku 1995 v Trenčíne. Je jediným podujatím svojho druhu na Slovensku a poskytuje priestor na prezentáciu žánrovo rozmanitých divadelných produkcií, ktorých dramaturgická koncepcia je postavená výlučne na divadle jedného herca.

Zdroj: monodrama.sk