Dnes sa otvárajú prvé prevádzky a športoviská

204

Ústredný krízový štáb v utorok 21. apríla 2020 schválil prvú fázu uvoľnenia opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19, ktoré deň predtým navrhlo konzílium odborníkov. Podľa predsedu vlády Igora Matoviča ústredný krízový štáb odsúhlasil zmiernenie opatrení takmer jednohlasne.

Od stredy 22. apríla budú otvorené:

– obchody a prevádzky služieb do 300 m2 plochy,
– verejné stravovanie s výdajom cez okienko,
– vonkajšie športoviská bez šatní a sociálnych zariadení,
– dlhodobé ubytovanie bez stravy,
– vonkajšie trhoviská a predajne automobilov vrátane autobazárov.

Úrad verejného zdravotníctva vyšpecifikuje napríklad športy, ktoré bude možné vykonávať. U trhovísk bude musieť byť zabezpečený jeden vstup a jeden výstup a predajné miesta nesmú byť bližšie ako dva metre. „V prípade, ak by sme to zobrali na ľahkú váhu a upustíme od toho štandardu, ktorý sme nastavili, tak sa nám to môže vymknúť spod kontroly, a tak, ako tieto prevádzky od zajtrajšieho dňa otvárame, tak ich za dva týždne môžeme zatvárať a ešte aj to, čo už je otvorené, budeme zatvárať, ak spoločne túto skúšku nezvládneme,“ povedal premiér.

Ďalšie uvoľnenie reštrikcií vláda plánuje v troch fázach optimálne po dvoch týždňoch, priemerný počet nakazených však nesmie prekročiť sto ľudí denne. Pri počte viac ako 150 nakazených denne chce premiér prevádzky opäť zatvárať. Vo všetkých otvorených obchodoch a prevádzkach bude platiť súčasná podmienka minimálne 25 štvorcových metrov predajnej plochy na jedného zákazníka.

Seniori 65+ nesmú nakupovať mimo vyhradený čas

Premiér zároveň potvrdil zmenu otváracích hodín pre dôchodcov. Po novom bude pre túto ochorením COVID-19 najviac ohrozenú skupinu vyhradený predajný čas od 9.00 do 11.00 h, a to od pondelka do piatka. Predajne musia podľa premiéra zabezpečiť, aby v tomto čase nakupovali iba ľudia od 65 rokov. Ako uviedol hlavný hygienik Ján Mikas, vyčlenenie predajného času od 9.00 do 11.00 h pre seniorov nad 65 rokov znamená pre týchto ľudí zároveň zákaz nakupovania v inom čase. „Aj v predchádzajúcom opatrení sme mali, že týmto osobám sa nakupovanie v iných časoch zakazuje,“ povedal Ján Mikas. „Budú hazardovať so svojím zdravím, so svojím vlastným životom, ak nevyužijú ten čas,“ dodal. Cieľom prípadných kontrol nebude podľa hlavného hygienika vyberať pokuty, ale poučiť ľudí.

Pendleri majú s povinným testovaním počkať do 27.4.2020

Premiér počas rokovania krízového štábu informoval, že pendleri by sa do pondelka 27. 4. 2020 nemali dať testovať na nový koronavírus. Povinné mesačné testovanie pre pendlerov vstúpi do platnosti v prípade, ak sa pandemická situácia v susedných krajinách zhorší. „Ak bude Úrad verejného zdravotníctva SR do pondelka vidieť, že epidemiologická situácia sa vyrovnala medzi okolitými krajinami a Slovenskom, tak nebude mať žiaden zmysel, aby sa akékoľvek obmedzenia v prípade pendlerov uplatňovali,“ uviedol Igor Matovič.

Na základe rozhodnutia ústredného krízového štábu zo 17. apríla 2020 by sa mali pendleri od 1. mája pri každom vstupe do SR preukázať negatívnym testom na ochorenie COVID-19, ktorý nesmie byť starší ako 30 dní. Ak by v susedných krajinách stúpol počet pozitívne testovaných ľudí na ochorenie COVID-19, tak sa termín povinného testovania posunie, poznamenal predseda vlády. Nevidí tiež problém v zabezpečení odberného miesta pre pendlerov na najfrekventovanejších hraničných priechodoch.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas po rokovaní ústredného krízového štábu uviedol, že otváranie hraníc zatiaľ nie je v pláne. Môže k tomu dôjsť vo finálnej štvrtej fáze uvoľňovania opatrení alebo až po nej. Otvorenie hraníc bude tiež závisieť od epidemiologickej situácie v Európe. Podľa Mikasa by bolo otváranie rizikom.

Zdroj: MV SR, foto: pixabay