Dobrodružstvo s Horomilfestom

150

Stredajší podvečer sa v Župnom dome niesol v znamení turistiky a krásnej prírody. Konal sa totiž prvý deň Horomilfestu, ktorý je obľúbeným filmovým festivalom spojeným s besedami všetkých priaznivcov cestovania a putovania nielen po rodnom Slovensku, ale aj výletov do mnohokrát exotického zahraničia.

Horomilfest pokladajú dobrodruhovia za tradičné podujatie a vždy sa tešia na pozvaných hostí. Tento ročník boli hneď traja prednášajúci, ktorí predstavili poslucháčom svoje zážitky. O uvoľnenú priateľskú atmosféru sa postaral moderátor Marek Janičík.

Prvým pozvaným bol Juraj Belobrad, ktorý je zakladateľom občianskeho združenia Strážovská stopa. Spomenuté združenie sa špecializuje najmä na krásy, turistické trasy a cyklochodníky v CHKO Strážovských vrchov, ktoré obkolesujú blízke obce napr. Belušu alebo Mojtín. Chata Požiarnik v Belušských Slatinách je miestom, kde realizujú svoje unikátnu kultúrne dianie v podobe besied a rozhovorov. „Všetci hovoria, akú máme krajinu. Je veľká škoda, že mnohí ľudia o tom nevedia a nepoznajú ju. Snažíme sa ľuďom sprostredkovať prírodu, ktorá je v našom okolí,“ prezrádza Juraj.

Ďalším človekom, ktorý prišiel porozprávať o svojich cestách bola Katarína Drápalová z Považskej Bystrice. Nedávno navštívila juhovýchodnú Áziu, kde strávila dva týždne v Malajzii a týždeň na exotickom ostrove Bali, ktorý je známy krásnymi plážami, azúrovým morom, ryžovými poľami, čajovníkovými plantážami a vulkanickými horami. Za svoj najväčší zážitok pokladá návštevu mesta Singapur, ktoré ju skutočne uchvátilo.

Trojicu hostí uzatváral Tomáš Vačko, ktorého fascinujú bezpilotné lietadlá, viac známe pod názvom – drony. Pre českú televíziu natočil tento rok dokument s názvom „Když se staví máj“, ktorý predstavuje divákom viac ako storočnú tradíciu stavania májov na Červenej skale v neďalekom Červenom Kameni. Svojim takmer 20-minútovým dokumentom dal poslednú bodku za tohtoročným Horomilfestom v Púchove.

Barbora Krchňavá

horomilfest3_web

hormilfest1_web