Doprajte si zdravšie Vianoce

89

Užite si Vianoce v pohode, bez stresu a bez výčitiek z priberania. Obľúbené pochúťky si pripravte zdravšie a k oddychovaniu počas sviatkov pridajte aj prechádzku na čerstvom vzduchu.

Cez Vianoce mnohí porušia všetky dobré predsavzatia v životospráve. Po stresujúcich dňoch plných povinností sú vianočné sviatky časom na oddych, kedy často viac konzumujeme rôzne sladkosti, koláče, ako aj mastnejšie jedlá. Treba však aj počas sviatkov myslieť na to, že ak trpíte chronickými ťažkosťami s trávením, s vysokým krvným tlakom, máte vysoké hodnoty cholesterolu, cukrovku, či problémy so srdcom, môžete si Vianoce pokaziť a namiesto oddychu sa trápiť so žlčníkovým záchvatom alebo pokazeným žalúdkom.

Aby ste predišli takýmto ťažkostiam, stačí dodržiavať jednoduché pravidlo – jesť aj počas sviatkov s mierou, dodržiavať pestrosť stravy a dopriať si popri ťažších jedlách aj dostatok zeleniny a ovocia. Pre zachovanie zdravia potrebuje organizmus viac ako štyridsať rôznych živín, ako sú napríklad vitamíny, minerálne látky, enzýmy, dbajte preto na pestrosť jedál.

Je treba mať na mysli aj skutočnosť, že veľkým zdrojom prázdnych kalórií je alkohol, preto zachovajte striedmosť aj pri jeho popíjaní.

Vyskúšajte vianočného menu s inými surovinami

Okrem zdravej miery v konzumovaní lahôdok prospeje žalúdku aj ich zdravšia príprava. Rybu, alebo iné druhy mäsa nemusíte vyprážať, skúste napríklad dusenie, či prípravu na pare a zemiakový šalát zahustite namiesto majonézy bielym jogurtom. Pri pečení koláčov môžete vymeniť bielu múku za celozrnú, pridať menej cukru, alebo ho nahradiť medom, prípadne do koláčov pridajte prirodzene sušené ovocie. Oriešky a semienka neopražte, pridajte ich do cesta surové. Ak si predsa len doprajete vysmážané jedlo, tak potravinu nepreprážajte do tmava, ale smažte ju radšej pomalšie, na nižšej teplote a iba do svetlo zlatista.

Pravidelný pohyb aj počas sviatkov

Dobré jedlá a pohoda počas vianočných sviatkov môže byť príležitosťou pre pravidelnú prechádzku. Práve pohyb, ktorý si doprajete, vyváži sviatočné hodovanie a budete sa cítiť lepšie. Hodinku na prechádzku počas voľných dní si určite nájdete, či už je alebo nie je vonku nasnežené. Nenechajte sa odradiť chladným počasím.

Počas chôdze môžete na niekoľko minúť striedať aj ľahký beh prípadne strečing a ponaťahovať si chrbticu. Okrem toho, že pohyb pomôže tráveniu, organizmus sa na čerstvom vzduchu otužuje a lepšie odoláva infekčným ochoreniam prenášaným vzduchom. Najmä v mestách sú plavárne alebo umelé klziská, hodinka v bazéne alebo na korčuliach je ideálne strávený čas, ktorý dodá energiu a precvičí celé telo.

Vianoce vycvičíte

Aby si telo vzalo iba energiu, ktorú potrebuje na štandardné fungovanie a udržalo si optimálnu hmotnosť, vyvažujte príjem kalórií pohybom. Prinášame niekoľko inšpirácií, ako vyvážiť vianočné jedlo pohybom:

Vyprážaný bravčový rezeň spolu so zemiakovým šalátom s majonézou (klasická porcia 150 g + 150 g), 1006,30 kcal
Tip: Bežkujte voľným tempom deväťdesiat minút

Grilovaný losos s grilovanou zeleninou (180 g), 301 kcal
Tip: Bicyklujte štyridsať minút

Kapustnica (250 g), 212,5 kcal
Tip: Tancujte štyridsať minút

Vyprážaný kapor (150 g), 415,86 kcal
Tip: Prechádzajte sa sedemdesiat minút

Tvarohový koláčik (100g), 236,6 kcal
Tip: Korčuľujte sa pol hodiny

Zdroj: ÚVZ SR, foto: pixabay.com