Najlepší dobrovoľní hasiči v požiarnom útoku sú z púchovského okresu

538

V stredu 20. decembra 2017 sa banketová sála Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja zaplnila dobrovoľnými hasičmi. Predseda TSK prijal hasičky DHZ Ihrište a hasičov DHZ Podhorie (oba zbory sú z okresu Púchov), ktorí úspešne reprezentovali Trenčiansky kraj na hasičských súťažiach počas roka.

Slovenský superpohár získali ženy z DZH Ihrište

Hasičky z Ihrišta sa môžu pochváliť titulom v Slovenskom superpohári v hasičskom športe, ktorý je najcennejším ocenením, ktoré môžu dobrovoľní hasiči počas sezóny získať. Triumfovali tiež v Severoslovenskej hasičskej lige, v ktorej nenašli premožiteľky a pohár pre najlepšie družstvo súťaže si odniesli domov. Darilo sa im aj na Krajských majstrovstvách v Dohňanoch, kde im len tesne ušlo víťazstvo, a tým pádom aj postup na Majstrovstvá Slovenska, ktoré hostila Trnava. „Družstvo žien z DHZ Ihrište má dlhodobú tradíciu a patrí medzi jedno z najstarších. Dobrovoľnému hasičstvu sme sa začali venovať v roku 2004 a odvtedy máme na konte pár úspechov, ku ktorým patria postupy na okresné a krajské kolá. Za najvýznamnejší úspech pokladáme tohtoročné víťazstvo v Slovenskom superpohári, ktoré sa nám nikdy predtým nepodarilo, vždy sme skončili druhé, a preto toto víťazstvo bolo zadosťučinením, že sa to konečne podarilo,“ prezradila členka DHZ Veronika Galánková.

V mužských súťažiach je najlepšie DHZ Podhorie

Rovnaký úspech v Slovenskom superpohári dosiahli tento rok aj podhorskí hasiči, ktorí sa tiež pýšia titulom víťaza Slovenského superpohára v hasičskom športe či víťazstvom v Slovensko-moravskej hasičskej lige. „Od roku 2003 sme začali zožínať prvé úspechy s mladými ľuďmi, ktorí za družstvo DHZ Podhorie súťažia s menšími obmenami dodnes. Kolektív sa mení, ale kostra zostáva, a tým pádom žne družstvo také úspechy, ako je päťnásobné víťazstvo v Slovensko-moravskej hasičskej lige a dvojnásobné víťazstvo v Slovenskom superpohári. Najväčší úspech sme zaznamenali v roku 2010, keď sme vyhrali Slovenský superpohár, Slovensko-moravskú hasičskú ligu a v Babiciach sme vyhrali Český superpohár, na ktorom súťažilo 120 družstiev a spravili sme traťový rekord,“ uviedol predseda DHZ Podhorie Peter Kvocera.

Na župnom úrade to najlepšie z dobrovoľného hasičstva

Víťazstvo ženského a mužského družstva z jedného okresu na neoficiálnych majstrovstvách SR v požiarnom útoku, ktorými sa Slovenský superpohár označuje, je samo osebe raritou. Trenčiansky župan Jaroslav Baška obom úspešným družstvám odovzdal ďakovné listy a pripravené darčeky. Poďakovanie si dobrovoľní hasiči naozaj zaslúžia. Práve hasičské súťaže testujú ich pripravenosť v reálnych situáciách, čo ocenil aj predseda TSK. „Na pôde Úradu sme prijali to najlepšie z dobrovoľného hasičstva na Slovensku. Teší ma, že obidva tímy sú z okresu Púchov a že svoju úspešnú hasičskú sezónu ukončili víťazstvom v Slovenskom superpohári. Do budúcnosti im chcem zaželať ďalšie úspechy v dobrovoľnom hasičstve,“ komentoval predseda TSK Jaroslav Baška.

Publikácia o dobrovoľných hasičských zboroch v TSK

Dobrovoľné hasičské zbory v Trenčianskom kraji sa tento rok dočkali svojej knihy. V januári 2017 uzrela svetlo sveta publikácia, ktorá na viac ako 370 stranách odhaľuje históriu a dlhoročnú tradíciu dobrovoľného hasičstva v Trenčianskom kraji. Jej oficiálny krst sa konal v máji tohto roka. Krstným otcom sa stal generálny sekretár Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR Vendelín Horváth. Z rúk predsedu TSK si spomínanú knihu prevzal takmer každý dobrovoľný hasičský zbor v kraji ako poďakovanie za svoju pripravenosť.

Zdroj: tsk.sk