Druhá kniha od spisovateľky Michaely Brnkovej nesie názov Iba desať dní

119

Spisovateľka, žijúca v Púchove, je na knižnom trhu pomerne krátku dobu, no v priebehu roka si srdcia čitateľov získala hneď dvoma titulmi. Jej debut Konflikt, ktorý vyšiel pred Vianocami, sa takmer okamžite stal bestsellerom. Na leto vyšla s romantickým príbehom, ktorého dej sa odohráva na Slovensku a je inšpirovaný skutočným mužom a jeho postojmi k životu.

Držať v ruke svoju druhú knižku musí byť krásny pocit. Je iný ako po vydaní prvej knihy?

M: Láska ku knihám by mala byť podobná tej k deťom. Každé z nich môžete ľúbiť inak, no žiadne viac alebo menej. Na oba svoje romány som hrdá a pocity sú naozaj neopísateľné, no veľmi príjemné.

Zo strany čitateľov je slovenské prostredie považované za menej atraktívne a možno radšej siahnu po príbehu zasadenom do zahraničia. Nebáli ste sa do toho, aj napriek tomuto faktu, ísť?

M: Brala som to ako výzvu. A tie si dávam rada, lebo ma posúvajú vpred. Navyše je to vždy vec preferencie čitateľa – niekto uprednostňuje zahraničie a niekto siahne rád po našom prostredí. A ja som sa ho snažila vykresliť naozaj také, aké je – pestré, krásne a rozmanité, čo k romantike nesmierne pristane.

Pre koho je primárne určená? Čo si z nej čitatelia môžu odniesť?

M: Príbeh je určený najmä ženskému publiku, no vďaka hlbokým a niekedy až kruto pravdivým názorom hlavného hrdinu na svet okolo nás, na prírodu a správanie sa ľudí, vie zaujať aj mužského čitateľa. A čo si z nej môžu odniesť? Mnohé čitateľky mi píšu, že sa v príbehu našli. Hlavná hrdinka Veronika totiž zvádza vnútorný boj a hľadá sa vo svojom vlastnom živote, v ktorom sa akosi stratila. Každá z nás niekedy nad svojím osudom zaváha, či urobila dobre a čo by sa dalo urobiť inak. Nie vždy je to jednoduché, rovnako aj hlavná hrdinka obetovala veľa, no nakoniec našla svoje šťastie a naplnený život. Každá si ho zaslúžime.

Hlavný hrdina, Richard, je inšpirovaný skutočným mužom a jeho postojmi k životu a svetu okolo. Zasahoval do príbehu? Menil alebo upravoval jeho dej?

M: Hlavný hrdina, ktorého som vo svojom príbehu opísala, je fiktívny. I keď som ho oživila myšlienkami a postojmi skutočného muža, nemá s jeho životným osudom nič spoločné a príbeh ako celok vznikol iba v mojej hlave. Jediné miesto, do ktorého svojou troškou prispel, bola krátka časť v epilógu. Pozorný čitateľ ju iste odhalí.

Kniha Iba desať dní bola nedávno slávnostne pokrstená. Kto vám ju pokrstil?

M: Nekrstila ju iba jedna osoba, ale rovno dve. Ivet a Miška sú zakladateľky Knižného klubu v Topoľčanoch, ktoré zároveň prevzali záštitu nad celou jeho organizáciou. Sú to veľmi inšpiratívne a akčné ženy – milovníčky literatúry, ktoré si zaslúžia osobitnú pozornosť a moju obrovskú vďaku. Veľmi im fandím, sledujem ich na instagrame a teším sa aj na ich pripravované podcasty.

Píšete v tejto chvíli niečo ďalšie? Na čo sa môžu čitateľky najbližšie tešiť?

M: Iba pred niekoľkými týždňami som dopísala druhý diel zo série Nekompromisní. Ide o voľné pokračovanie môjho debutu Konflikt, s názvom Dôvera. Vyjsť by mal v októbri a verím, že sa bude čitateľom páčiť.

Iveta Klemanová