Majáles v Záriečí

87

Netradičný termín piatkový večer – 6. máj 2022 – bol sviatkom pre všetkých milovníkov folklóru, dobrej hudby a zábavy. V našom zrekonštruovanom kultúrnom dome v Záriečí sme mali siedmi ročník folklórneho majálesu. Výnimočný bol tento deň tým, že sme sa po dlhej pandemickej pomlke, po dvoch rokoch stretli súboristi a fanúšikovia tradícií pri speve, tanci a všetko to bolo podčiarknuté krásou krojových odevov.

Na uvítanie každý dostal na pamiatku perníkové srdiečko, krojové dievčatá ponúkali domáci chlebík s masťou a pohárik kvalitnej ovocnej pálenky. Majáles otvorila FSk Záriečanka našou hymnou: „Tí záriecke zvony prekrásne zvonia“, a piesňou „Ej pojme zaspievajme…“. Všetkých zúčastnených pozdravila pani Anna Beňová, vedúca FSk Záriečanka a primátorka mesta Púchov p. Katarína Heneková.

Dievčatá a mládenci, ale aj staršie ročníky, všetci sme sa celý večer svorne zvŕtali na parkete, skúšali odzemky, čardáše, karičku a hlasivky pri ľubozvučnom speve. Do nôty nám hrala cimbalová muzika zo Žiliny a Moštenskí pajtáši, ktorí nám spríjemnili celý večer aj noc.

Účasť na majálese bola výborná, takmer 140 ľudí. Sála bola využitá do posledného miesta, dokonca sa tancovalo a spievalo aj na chodbe. Radosť bolo pozrieť na krojované dievčatá zo Záriečia, Lysej, Lazov, veselých tanečníkov z Mestečka, Strelenky, Vydrnej, Viesky a mládencov z Brvníšť v autentických krojoch. Nie každý deň máme takúto možnosť, vidieť mladých ľudí v krojoch možno ešte po svojich starých rodičoch. Je to krásne a dojímavé zároveň, úcta a láska mladých ľudí ku folklóru a tradíciám našich predkov.

Na majálese nechýbali ani naši hostia z južného Slovenska zo Salíb, ktorí spestrili večer dobrou náladou a južanským temperamentom. O tom, že zábava bola výborná hovorí aj čas skončenia majálesu. Ranný úsvit nám pripomenul, že je čas ísť domov. Tešíme sa o rok na ďalší ročník majálesu.

Zuzana Ostrochovská, členka FSk Záriečanka

Realizované s finančnou podporou Trenčianskeho samosprávneho kraja.