V utorok 2. októbra prišiel do Púchova filmový festival Ekotopfilm. V Divadle Púchov mohli záujemcovia vidieť skvelé dokumenty z celého sveta a zúčastniť sa zaujímavej diskusie.
Už 44 rokov má filmový celosvetový festival Ekotopfilm, ktorý dokázal spojiť na jednej platforme verejný, súkromný a tretí sektor v problematike trvalo udržateľného rozvoja. Stalo sa z neho jedno z najväčších a najnavštevovanejších podujatí, vytvoril viac ako 5.000 partnerstiev vo viac ako 58 krajinách sveta. Je najväčším festivalom svojho druhu na Slovensku. Navštívilo ho už viac ako jeden milión návštevníkov.
Doobedňajší program pre deti otvorili púchovskí partneri festivalu riaditeľ PTSM, s.r.o. Miloš Svoboda a riaditeľka CVČ Včielka Alena Strýčková. Podujatie pozdravil aj primátor mesta Rastislav Henek: „Vieme dobre v akej konzumnej dobe dnes žijeme, ktorá so sebou prináša aj nadmernú produkciu odpadu. Nemalo by nám byť ľahostajné kde ten odpad skončí, zamyslieť sa, koľko z tohto odpadu sa dá znova použiť. Cieľom dnešnej akcie je zvýšiť enviromentálne povedomie, najmä u detí a mládeže. Myslime už teraz na budúcnosť, na životné prostredie, v ktorom chceme žiť a budú žiť aj Vaše deti.”
Poobedňajší program pre verejnosť otvoril film MEDVEDE Z KAMČATKY – ZROD ŽIVOTA, vhodný aj pre rodiny s deťmi. Tento prírodopisný film meditatívneho typu sleduje 7 mesiacov dve medvedice a ich medvieďatá a odhaľuje tajomstvá ich každodenného života. Vďaka hudbe a ruchom prírody bez komentára, sa diváci mohli úplne ponoriť do nádhernej divočiny, cítiť jej silu medzi sopkami, riekami a divokou zverou a zároveň zakúsiť dôležitú hranicu, ktorú by človek nikdy nemal prekročiť.
Ako ďaleko zájdete v Nórsku, ak sa budete stravovať výlučne potravinovým odpadom? Dozvedeli návštevníci festivalu v zaujímavom dokumente PO ZÁRUKE. Potravinový odpad predstavuje pre malú zato bohatú krajinu obrovský problém. Až štvrtina potravín končí v odpadkovom koši! Štyria mladí aktivisti sa snažia na situáciu upozorniť a preto sa vydajú na cyklovýlet zo Severného mysu až na juh Nórska, zdolávajúc 3.000 km dlhú trasu. Stravujú sa potravinami, ktoré by supermarkety inak vyhodili. Nakoniec zistia, že z potravinového odpadu môžu žiť ako králi. Čo to ale vypovedá o ich krajine a našom spôsobe života?
V utorok večer bola inšpiratívnu diskusia Domácnosť bez odpadov, kde sa s účastníkmi festivalu o osobné skúsenosti podelil Braňo Moňok z občianskeho združenia Priatelia Zeme. Po diskusii festival pokračoval filmovým programom. Najskôr to bol priekopnícky dokument PYTLIACKE PODSVETIE, kde film odhaľuje globálny syndikát, ktorý je hnacím motorom nelegálneho zabíjania nosorožcov. Potom sa premietal silný dokument SLAMKY, kde sa skupiny aj jednotlivci po celom svete snažia pomocou výchovy a spolupráce znižovať používanie plastových slamiek využitím ich neplastových náhrad. Festival uzavrel film BIELE ŠÁLKY UŽ NETREBA.
Zdroj: www.ekotopfilm.sk