Environmentalisti a 60. výročie založenia CVČ Včielka v Púchove

142

Environmentálny záujmový útvar (ZÚ) pracoval od roku 1999/2000, vtedy pod názvom ekologický krúžok, viedol ho dobrovoľník Peace Corps Jerremy Alcorn a členovia sa zdokonaľovali aj v anglickom jazyku.

Od školského roku 2000/2001 krúžok bol neodmysliteľnou súčasťou novovzniknutého Púchovského ekocentra, kde okrem vychovávateliek CVČ, s dobrými a tvorivými nápadmi prichádzali aj dobrovoľníci MVO Zelenej linky. Od roku 2000 je to aj miesto, kde sú overované didaktické hry a materiály, ktoré sú súčasťou výchovno – vzdelávacích programov Púchovského ekocentra pre školy. Členovia ZÚ plnili aj úlohy z mestského projektu „Ekologicky v odpadovom hospodárstve“, v súčasnosti z projektu Zelené mesto.

V školských rokoch 2018/2019, 2019/2020 ZÚ úzko spolupracoval s FPT v Púchove TnU Alexandra Dubčeka, hlavne s Ing. Danielou Halásovou, ktorá viedla chemicko- bádateľský ZÚ v CVČ „Veľký tresk“. Spoločné podujatia – výlet na fakultu počas „Dní otvorených dverí“, spoločné pokusy a chemická show pre rodičov v miestnosti „U Krtka“ v CVČ, boli obohatením pre obidva ZÚ.

Za výbornú spoluprácu ďakujeme aj vedúcemu astronomického ZÚ Mariánovi Rečičárovi a jeho členom za prednášky, tvorivosť a kúzla cez ďalekohľad.

Environmentálny ZÚ „ S lupou do prírody“ je od pilotného prvého ročníka zapojený do medzinárodného programu GLOBE na Slovensku. Medzinárodný vzdelávací program GLOBE, v ktorom členovia záujmového útvaru spolu so žiakmi ZŠ, ŠZŠ a SŠ skúmajú prírodu, aktívne zlepšujú životné prostredie v okolí svojej školy, centra voľného času a v obciach, pokračuje aj školskom roku 2021/2022.

Vo svete je do programu zapojených 126 krajín, vrátane všetkých 27 krajín Európskej únie. Získané údaje z pravidelných meraní v prírode žiaci zadávajú priamo do databázy NASA, ktorá aktuálne obsahuje viac než 208 miliónov záznamov z celého sveta. Na Slovensku do GLOBE v školskom roku 2021/2022 je zapojených 43 škôl a vzdelávacích centier s 97 učiteľmi – pridalo sa k nám 21 nových škôl. Už druhý školský rok ho koordinuje Inštitút DAPHNE.

U členov ZÚ „S lupou do prírody“, ktorí si vyskúšali bádanie v programe GLOBE, sa preukázateľne zvyšuje úroveň vybraných znalostí a zručností. Učia sa spolupracovať, rozvíjajú svoje bádateľské kompetencie, posilňujú vzťah k svojmu okoliu aj k prírodným vedám. Aj v čase zhoršenej epidemiologickej situácie, kedy dochádza k striedaniu prezenčnej a dištančnej formy v ZÚ, sa zlepšujú vzťahy vychovávateľka – žiak – rodina. V ZÚ sa zlepšuje klíma, budujú sa priateľstvá, rozvíjajú sa celoživotné pravidlá – aktívne počúvanie, dôvera a úcta. Veľkým pomocníkom a neodmysliteľným doplnkom k bádateľskej metóde sa stala metodika Integrovaného tematického vzdelávania.

V školskom roku členovia ZÚ pracujú v oblasti fenológia, pozorujú opakujúce sa javy v prírode – pučanie stromov na jar a zmenu farby listov na jeseň. Už druhý rok sú zapojení do medzinárodnej jarnej a jesennej fenologickej kampane GLOBE. Zároveň ich láka sledovanie oblakov, ktoré pozorujú aj pomocou aplikácie GLOBE Observer. V tieto dni pracujú na osadení vlastnej meteorologickej búdky pri CVČ.

Nakoniec našich spomienok sa chceme poďakovať všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom pomohli a obohatili našu prácu v ZÚ, členom ZÚ a ich rodičom, ktorí boli súčasťou tohto krásneho diela počas celého obdobia.

Držte nám palce, aby sme vždy správne vedeli použiť svoje lupy a pomohli svojimi činmi odpovedať na otázku „Ako EKOďalej?“

Gabriela Támová, CVČ