Exkurzia Amsterdam – Cambridge – Londýn

46

Posledný novembrový týždeň sa niesol v znamení cestovateľských zážitkov našich ôsmakov a deviatakov, ktorí sa zúčastnili poznávacej exkurzie v zahraničí. Prvou zastávkou bolo hlavné mesto Holandska – Amsterdam. Žiaci absolvovali pešiu prehliadku mesta plnú historických pamiatok, múzeí a najznámejších atrakcií. Medzi ne patrili plávajúci kvetinový trh, ale aj bicykle, ktoré nás obklopovali na každom rohu a dotvárali atmosféru mesta. My
sme zavítali do slávneho múzea voskových figurín (Madame Tussaud) a navštívili sme aj známu brusiareň diamantov (Coster Diamonds). Po zaujímavej prehliadke Amsterdamu sme si jednu noc oddýchli vo Francúzsku v meste Dunkerque. Tým sa ale naša exkurzia ani zďaleka nekončila a na ďalší deň sme sa vydali do prístavu Calais, z ktorého sme sa trajektom preplavili až do Anglicka (prístavu Dover).

Našou ďalšou zastávkou bolo univerzitné mesto Cambridge s najznámejšou Cambridgeskou univerzitou. Popri brehu rieky Cam sme sa vybrali na prehliadku mesta s množstvom historických budov, škôl, kaplniek a kostolov. Po prehliadke mesta Cambridge naša cesta smerovala do poslednej cieľovej destinácie, ktorou bol Londýn. Tu nás privítali hostiteľské rodiny a zabezpečili nám príjemný pobyt, počas ktorého sa žiaci zoznámili s ich zvykmi a kultúrou a zároveň si precvičili svoju jazykovú zdatnosť v angličtine. V Londýne sme strávili nezabudnuteľné tri dni. Začali sme prehliadkou Kráľovského observatória – Greenwich, pokračovali návštevou Námorného múzea, pozreli sme si Tower Bridge, St. Paul´s Cathedral a mnoho ďalších turistických miest a pamiatok.

Ďalší deň naše kroky viedli do jedného z najväčších obývaných hradov sveta – Windsor a
navštívili sme aj Prírodovedné múzeum s množstvom zaujímavých exponátov. Posledný deň
nás čakala pešia prehliadka do centra Londýna, ktoré už dýchalo predvianočnou  atmosférou. Videli sme najznámejšie pamätihodnosti, medzi ktoré patria Westminsterské opátstvo, Buckinghamský palác, Trafalgarské námestie a mnohé iné dominanty mesta. Žiaci zažili vyhliadkovú jazdu na Londýnskom oku, z ktorého bolo vidieť celé mesto a vyskúšali si cestovanie metrom aj tradičným poschodovým autobusom. Prehliadku mesta sme ukončili nákupmi na najznámejších uliciach Londýna – Oxford a Regent Street.Naši smelí cestovatelia si z poznávacieho výletu priniesli nielen množstvo fotografií a suvenírov, ale hlavne kopec zážitkov a skúseností, na ktoré budú ešte dlho spomínať.

Veľká vďaka patrí pedagógom za prípravu a dozor počas exkurzie a aj cestovnej kancelárii GADTOURS za výbornú organizáciu počas celého poznávacieho zájazdu. Zároveň chceme pochváliť našich ôsmakov a deviatakov za ich disciplinované správanie.
Mgr. Natália Hrnková, ZŠ Mládežnícka