Falošné správy na internete odhaľuje aj Polícia SR

436

Polícia Slovenskej republiky pravidelne zverejňuje na Facebooku prípady podvodného správania ľudí na internete a rozširovanie falošných správ – hoaxov. V poslednom období sa na sociálnych sieťach veľmi rozmnožili hoaxy o koronavíruse.

KORONAVÍRUS: POZOR NA NEPRAVDIVÉ A ZÁVADZAJÚCE ČLÁNKY O JEHO LIEČBE

Reč je napríklad o tomto článku: milanivan.blog.sme.sk/c/530541/cina-pouzila-proti-covid-19-tradicnu-cinsku-medicinu-u-90-vsetkych-liecenych-pacientov.html. O vyjadrenie sme požiadali MUDr. Mariána Jánoša, medzi ktorého aktivity patrí aj vyvracanie zaručených postupov od tzv. šarlatánov.

„Predmetný blog opomína viacero faktov, ktoré podstatne menia veľmi optimistické vykreslenie účinnosti tradičnej čínskej medicíny proti COVID-19. V Čínskej ľudovej republike sa tradičná čínska medicína používa často v kombinácii so západnou medicínou založenou na dôkazoch. V prípade úspešnej liečby teda nie je vždy ľahké identifikovať jej príspevok k uzdraveniu. Je súčasťou čínskej kultúry a štát ju pomáha propagovať po celom svete.

Už v časoch epidémie SARS (2002-2004) sa objavovali správy, že tradičná čínska medicína je jeho účinnou liečbou. Doteraz sa však žiadna efektívna liečba SARS nenašla. Tvrdenie, že 90% vyliečených pacientov nakazených COVID-19 absolvovalo terapiu tradičnou čínskou medicínou nič nedokazuje. Zvlášť u ochorenia kde väčšina pacientov nevyžaduje hospitalizáciu a vystačia si doma so symptomatickou liečbou.

Koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 je predmetom výskumu len niekoľko mesiacov a za tento krátky čas sme ešte účinnú terapiu nenašli. Či ju nájdeme odporúčam hľadať nie na blogoch, ale spoľahlivých a aktuálnych zdrojoch ako je stránka www.korona.gov.sk.“

HOAX: KORONAVÍRUS JE BIOLOGICKÁ ZBRAŇ

Pandémie a epidémie sú súčasťou existencie ľudstva od jeho počiatku. Nepostihli nás iba v časoch dávno minulých, ale aj v posledných rokoch (ebola), avšak z nás, Slovákov, sa priamo netýkali, preto sme ich ani osobne nevnímali. Keď nás už však zastihol koronavírus, ktorý má pre naše životy negatívne dopady a zásadne mení náš doterajší svet, niektorí z našich občanov začali byť vystrašení.

Odrazu to boli oni, koho pandémia zasiahla v prvej línii. Ignorujúc existenciu epidémií z minulých rokov si nevedeli racionálne vysvetliť, ako „to“ odrazu všetko prišlo zo dňa na deň. Najľahším a najzrozumiteľnejším argumentom sa pre niektorých stal „cielený útok biologickou zbraňou“ alebo „nehoda s biologickou zbraňou“. Nevedeli prijať fakt, že svet je aj v 21. storočí ohrozený rovnako v prípade pandémii ako v predošlých storočiach.

Tvrdenie o biologickej zbrani je lož. Napr. infovojna.sk/article/rusky-akademik-preukazal-ze-koronavirus-covid-19-je-biologicka-zbran. Detailnému a odbornému vysvetleniu pôvodu sa venoval rešpektovaný portál nature.com. Slovenský preklad článku prinieslo viacero slovenských médií. Stačí zadať do Googlu „koronavirus povod“ a prvé odkazy vám prinesú výber objektívnych informácií.

HOAX: RÓMOV NEMAJÚ TESTOVAŤ, ALE NAKAZIŤ

Ozbrojené sily SR začnú od zajtra s testovaním obyvateľov osád s cieľom zabránenia potenciálneho šírenia pandémie koronavírusu. V tejto súvislosti sa medzi Rómami šíri dezinformácia a poplašná správa, podľa ktorej vojaci nebudú ľudí testovať, ale zámerne ich nakazia a odvezú preč. Nie je to pravda. V osadách budú prebiehať štandardné testy a voči tým, ktorých výsledky budú pozitívne, sa bude postupovať rovnako ako voči akémukoľvek občanovi Slovenskej republiky. Polícia skúma, kto je tvorcom tejto dezinformácie.

Text hoaxu: „Rómovia zdieľajte toto všetci, v piatok chce majorita testovať Rómov, píšte ich rodinám, aby sa nedávali testovať. Oni chcú, aby sa Rómovia nakazili a chcú ich poslať do jedného strediska, ktoré sa volá Lešť, je to pri Zvolene. Ak by bol čo i len jeden Róm nakazený, dajú celú osadu do toho strediska a povedia, že ich dávajú do karantény na 14 dní, ale to nebude pravda. Oni ich tam už nechajú, lebo to stredisko je v lese a budú chcieť konečne pokoj od Rómov. Tento status mi píše kamarát, lebo ja neviem až tak po rómsky. V piatok idú do Markušoviec, Jarovníc a ešte do nejakých iných osád. Píšeme po rómsky, aby to nečítala majorita. Zdieľajte, aby sa to dostalo medzi najviac Rómov. Nerobte už výzvy s alkoholom, toto nie je sranda. Dajte vedieť všetkým, lebo majorita ma trpkosť v srdci, že Rómovia sú zdraví a majorita je nakazená, verte tomu čo píšem, kým nie je neskoro.“

Stanovisko MO SR: „Zneužívanie témy testovania v rómskych komunitách zo strany extrémistov a opozície je mimoriadne nezodpovedné! Budeme klásť zvýšený dôraz na identifikovanie ľudí, ktorí šíria takéto statusy. Nezakladajú sa na pravde a šírenie takýchto správ v mimoriadnej situácii je naozaj nezodpovedné.“

POPLAŠNÁ SPRÁVA: ŠPEKULATÍVNE SPÁJANIE SMRTI SENIORKY S KORONAVÍRUSOM

Mnohí ste nás upozornili na status stránky Nekŕmte nás odpadom, v ktorom autor textu síce hovorí, že nechce spájať smrť seniorky s koronavírusom, ale už to, že vírus spomína v danom kontexte a v súčasnej kritickej dobe môže u časti populácie vyvolať paniku, depresie a šírenie úplnej dezinformácie, keď sa napokon niekde dočítame, že niekto povedal, že seniorka zomrela pred panelákom na koronavírus. Na zváženie je tiež publikácia ľudského tela, ktorého časť je na fotografii viditeľná, ako aj samotné vyhotovenie fotografie súkromnou osobou a jej zverejnenie.

HOAX: KOŇOV BRAT MÁ BRATRANCA V KRÍZOVOM ŠTÁBE, KTORÝ MÁ TAJNÉ INFORMÁCIE

Registrujeme statusy na Facebooku, ale aj správy od vás, podľa ktorých, nadnesene povedané, má polovička občanov Slovenskej republiky príbuzných, vzdialených príbuzných, kamarátov a známych v ústrednom krízovom štábe. Títo ľudia im majú poskytovať informácie z rokovaní štábu spôsobom „vyšiel teraz z rokovania za dvere a poslal mi správu“. Obsahom takto získaných informácií majú byť zaručené správy o totálnom uzavretí slovenských hraníc a prípadne ďalších masívnych opatreniach.

Všetky podobné informácie zverejňované na sociálnych sieťach a posielané medzi ľuďmi prostredníctvom Messengera alebo WhatsAppu sú dezinformácie. Tvorcovia takýchto hoaxov ich vytvárajú buď preto, lebo sa doma nudia, alebo chcú spôsobiť paniku, alebo hlavne preto, lebo chcú byť zaujímaví a následne sa zabávajú na tom, ako dlho a medzi koľkými ľuďmi ich „výtvor“ koluje.

Mimoriadne opatrenia sú verejnosti prezentované iba na oficiálnych tlačových konferenciách s účasťou predsedu vlády. Rokovania krízového štábu trvajú často celý deň, návrhy na opatrenia sa vyvíjajú, preto je nemožné pripustiť, že by ktokoľvek poskytoval informácie svojim známym, keď nie sú ešte vôbec uzavreté.

Naše odporúčanie je sledovať všetky oficiálne informačné kanály jednotlivých inštitúcií ako aj FB stránku Polícia Slovenskej republiky, kde sa dozviete v statusoch všetko, čo bolo schválené a čo bude platiť. Aj ak by došlo k zavedeniu ešte tvrdších mimoriadnych opatrení, verejnosť sa o nich dozvie s časovým predstihom. Dovtedy je zbytočné špekulovať, dohadovať sa a zbytočne si spôsobovať stres z ničoho.

HOAX: EURÓPSKA ÚNIA POČAS KORONAVÍRUSU NIČ NEROBÍ

Mimoriadna situácia, ktorá tu nebola pre Európu ako celok od druhej svetovej vojny priniesla nové príležitosti pre tých, ktorí neustále spochybňujú integritu a význam Európskej únie. Tak ako vždy predtým, tak aj dnes útočia na EÚ, považujú ju za zbytočnú a šíria rad dezinformácií. Pre takúto skupinu ľudí je jedno, aká je realita a čo sa okolo nás deje. Využijú vždy každú príležitosť a rozširovanie hoaxov. Poďme sa preto pozrieť na aktivity EÚ v čase koronavírusu:

– Európska komisia povolila Slovensku použitie 4 miliárd eur z doterajších nevyužitých eurofondov na riešenie kritickej situácie spôsobenej koronavírusom

– Európska únia presadzuje zrýchlené a spoločné schvaľovanie nových liekov vďaka Európskej liekovej agentúre, a taktiež zostavila expertný tím epidemiológov a virológov na konzultáciu opatrení na medzinárodnej úrovni

– Európska únia zakázala vývoz ochranný pomôcok mimo Úniu a obmedzila vstup občanom iných krajín do Schengenu a členských štátov

– Európska únia definovala jasné práva cestujúcich a financuje návrat tisícov svojich občanov z krajín mimo Únie

– Nástroj SURE je zameraný na zmiernenie rizika nezamestnanosti, pomáha v ochrane pracovných miest a zamestnancov ohrozených následkom koronavírusu v celkovej hodnote 100 miliárd eur vo forme výhodných pôžičiek pre členské štáty

– Európska únia ihneď zareagovala na pandémiu, keď pripravila prvý balíček pomoci vo forme 37 miliárd eur na podporu štátnych investícií, investovala 47,5 milióna eur na výskum lieku, umožnila členským štátom finančne podporiť firmy na hrane bankrotu, urýchlila objednávky na testovacie súpravy a pľúcne ventilátory, umožnila investovať 800 miliónov eur na riešenie pandémie, dohliada na dodávky zdravotníckeho materiálu a pripravila návrh systému poistenia v nezamestnanosti pre zachovanie pracovných miest

– Solidarita členských štátov sa prejavuje v konkrétnej spolupráci, ako napríklad liečba talianskych a francúzskych obyvateľov v nemeckých nemocniciach vrátane ich transportu z Talianska/Francúzska, odoslanie zdravotníckych potrieb z Francúzska a Rakúska do Talianska

Zdroj: Hoaxy a podvody – Polícia SR