COVID-19: Prehľad aktuálnej situácie na Slovensku

259

V nedeľu 12.4.2020 Úrad verejného zdravotníctva SR zverejnil Analýzu prípadov ochorení COVID-19, uskutočnenú na základe epidemiologického vyšetrenia regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva v SR.

Do analýzy boli zahrnuté prípady  ochorení na základe pozitívnych testov, ktoré boli spracované v IS EPIS do 8.4.2020 vrátane (697 prípadov). Ide o prípady izolované na infekčných oddeleniach, v domácej izolácii a prípady izolované v štátnych karanténnych zariadeniach. Narastajúci počet zachytených pozitívnych prípadov priamo súvisí s narastajúcim počtom osôb vracajúcich sa z cudziny, ktoré sú izolované v štátnych karanténnych zariadeniach. Tento narastajúci počet pozitívnych nepredstavuje zvyšujúce sa riziko pre populáciu, pretože tieto pozitívne osoby nevytvárajú nové ohniská tým, že do ukončenia izolácie a potvrdenia ich negativity zostávajú v karanténnych zariadeniach. 

Dlhodobá analýza pozitívnych podľa vekových skupín potvrdzuje, že najviac postihnutou skupinou  sú osoby v produktívnom veku, podiel osôb nad 65 rokov veku je menej ako 5%. Analýza  pozitívnych podľa štandardných vekových skupín ukazuje, že najviac prípadov bolo zachytených vo vekovej skupine  35-44 ročných mužov, u žien sú rovnomerne zastúpené vekové skupiny  35-44 ročných, 45-54 ročných a 55-ročných žien. Ak by sme tieto údaje analyzovali  podľa počtu osôb žijúcich v jednotlivých vekových skupinách, bolo by zrejmé, že najvyššiu vekovo-špecifickú incidenciu zaznamenávame u 20-24 ročných.

Najvyššia incidencia v Bratislavskom kraji súvisí najmä so samotným hlavným mestom, spôsobom života vo veľkomeste, veľkým pohybom obyvateľstva. Najviac prípadov bolo doposiaľ zaznamenaných u osôb, ktoré sa nakazili počas pobytu v cudzine, väčšina ostatných prípadov má epidemiologickú súvislosť s osobami, ktoré sa vrátili z cudziny a boli nakazené. Z analýzy krajiny importu podľa početnosti je zrejmé, že najviac prípadov bolo zavlečených z Rakúska,  Spojeného kráľovstva, Česka, Talianska, Nemecka a Belgicka.

Najnovšie štatistické údaje o COVID-19

Na Slovensku za deň 12.4.2020 pribudlo 27 nových prípadov ochorenia COVID-19. Celkovo evidujeme 769 pozitívnych ľudí. Laboratóriá vyšetrili 1.324 vzoriek, z toho 1.297 bolo negatívnych. Počet testov s negatívnym výsledkom tak na Slovensku dosiahol 27.981.

Aktuálne je podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií  hospitalizovaných 121 pacientov, z toho u 48 bol nový koronavírus potvrdený, v 73 prípadoch sa čaká na výsledok testov. V slovenských nemocniciach je s ochorením COVID-19 na jednotke intenzívnej starostlivosti päť osôb, štyria pacienti potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu. Chorobe doteraz podľahli dve osoby.

Z ochorenia COVID-19 sa doteraz na Slovensku podarilo vyliečiť 107 ľuďom. Ide o nárazový skok z toho dôvodu, že regionálne úrady verejného zdravotníctva v SR nahlásili kompletný sumár vyliečených aj z domácich karantén. Ministerstvo zdravotníctva SR doteraz disponovalo hláseniami v tejto štatistike z nemocníc. Zo 107 vyliečených bolo 31 hospitalizovaných, v domácej karanténe bez nutnosti hospitalizácie sa vyliečilo zatiaľ  na Slovensku 76 ľudí.

Najviac prípadov výskytu ochorenia COVID-19 je v Bratislavskom kraji – 211, nasledujú Košický kraj – 101, Prešovský kraj – 99, Žilinský kraj – 93,Trenčiansky kraj – 91, Trnavský kraj – 66, Banskobystrický kraj – 59 a Nitriansky kraj s 49 pozitívnymi prípadmi. Z celkového počtu pozitívnych prípadov ochorenia je 406 mužov a 363 žien. Najviac pozitívnych osôb je vo vekovej kategórii od 30 do 44 rokov – 239 osôb, nasledujú ľudia od 15 do 29 rokov, ktorých je celkovo 218, vo vekovej kategórii 45 – 59 je to 164 osôb a vo vekovej kategórii nad 60 rokov je pozitívnych 104 osôb. Najmenej je detí do 14 rokov – celkovo 41 (u 3 osôb nie je uvedený vek). Celkovo je na Slovensku v najrizikovejšej vekovej kategórii nad 65 rokov pozitívnych 59 osôb.

Porovnanie COVID-19 s chrípkou

Počas chrípkovej sezóny 2018/2019 nahlásili všeobecní lekári v SR 1.470.680 akútnych respiračných ochorení, z toho chrípku a chrípke podobné ochorenia v 157.644 prípadoch. Ťažké akútne respiračné ochorenie, ktoré si vyžaduje hospitalizáciu, bolo potvrdené v 123 prípadoch, pričom u 57 osôb došlo k úmrtiu. Žiadna z týchto osôb nebola očkovaná proti chrípke a väčšina z nich mala pridružené chronické ochorenia, čiže patrili do rizikovej skupiny ľudí. Slovensko dosahuje veľmi nízku mieru zaočkovanosti proti chrípke v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie. Posledných 5 chrípkových sezón je podiel zaočkovanej populácie pod 5 percent. Medzi odborníkmi panuje obava, že aj v prípade nájdenia očkovacej látky proti koronavírusu, väčšina obyvateľov Slovenska sa odmietne dať zaočkovať.

Zdroj: ÚVZ SR, foto: pixabay