Fandenie ako hobby

2506

Pri zápasoch tvoria atmosféru na tribúnach, burcujú a ženú hráčov svojho obľúbeného klubu vpred. Nazývajú sa Ultras Púchov. Skalných fanúšikov púchovského futbalu vedie Erik Vraniak.

Erik, kedy si sa dostal k fandeniu?

Fandiť som začal v roku 1999, v sezóne, kedy Púchov postúpil do najvyššej futbalovej súťaže na Slovensku – vtedajšej Mars superligy. Vtedy ma chytil futbal a fandenie ako také. V Púchove som zažil viacero fanúšikovských skupín, či už Sanberg Rowdies, Underground boys, Fans Forever alebo Fan club Púchov. Ultras Púchov sme založili v roku 2004.

Ako by si charakterizoval zoskupenie Ultras Púchov?

Fanúšikovské tábory sa v zásade delia na ultras a hooligans. Chuligáni robia výtržnosti, napádajú fanúšikov iného klubu, pred alebo po zápasoch si dohadujú bitky, tzv. ustawky, s tvrdými fanúšikovskými jadrami znepriatelených klubov. Na druhej strane sú tu ultras, ktorým ide o zábavu pred a počas zápasu, o podporu a skalné fandenie svojmu klubu. Ako už náš názov napovedá, nie sme chuligáni, sme ultras.

V čom teda hľadať rozdiel medzi zanieteným prívržencom futbalu alebo klubu a členom skupiny ultras?

My na zápasoch nášho mužstva nechceme len ticho sedieť a pozerať sa. Chceme sa zabávať, povzbudzovať hráčov na ihrisku. Kričíme však aj po hráčoch súpera, ktorých chceme takýmto spôsobom zneistiť a tak isto aj po rozhodcoch, aby sa viac snažili. Všetko sa snažíme riešiť v medziach slušnosti, no nie vždy sa to dá. Vymýšľame tiež rôzne nápadité choreografie a prezentujeme ich počas zápasov.

Ste v kontakte aj s vedením MŠK Púchov?

Osobne si myslím, že ak nejestvuje spolupráca medzi klubom a jeho fanúšikmi, niečo nie je v poriadku. My sme radi, že to nie je náš problém. Klub nám vyšiel v ústrety a umožnil nám využívať priestory štadióna, kde máme svoje veci a vyrábame choreo. My sme na oplátku zase pomáhali s renováciou hlavnej tribúny. Na pozápasovej spolupráci s klubom by sme sa radi podieľali aj v budúcnosti.

Spomenul si výrobu chorea. O čo ide?

Choreo je skratkou slova choreografia. Spadajú sem vlajky, nápisy, pohyby, pokriky alebo svetelné efekty, teda všetko, čím sa pri fandení prezentujeme. Choreo v Ultras Púchov vymýšľame piati a fandením sa zaoberáme aj cez týždeň. Dá sa povedať, že je to náš koníček.

Je výroba chorea a vôbec fandenie finančne nákladnou záležitosťou?

Za pyrotechniku, papiere, farby, lepiace pásky a iný materiál, ktorý sme použili alebo použijeme v jesennej časti súťaže, sme zaplatili asi 600€.

Koľko má Ultras Púchov momentálne členov?

Túto sezónu nás chodí aktívne fandiť približne dvadsať. Pamätám si však na sezónu 2009/2010, kedy Púchov postupoval do 1.ligy. Na zápase s Vrbovým prišlo do „kotla“ fandiť sto ľudí a na posledný zápas v sezóne vycestovali do Nemšovej dokonca dva autobusy a nejaké autá plné fanúšikov.

Aké je zloženie púchovského fanúšikovského jadra?

Pohybujeme sa v rozmedzí 13 – 30 rokov. Na fandenie ale človek nie je mladý ani starý. Fandia vysokoškoláci aj bežní robotníci, v minulosti chodili fandiť úspešní podnikatelia, dokonca medzi nás prišla aj jedna pani učiteľka. Po novom chodia fandiť aj futbalisti – dvaja dorastenci zo základnej zostavy Púchova sú aj v „základe“ ultras. Nedávno medzi nás zavítali dokonca chlapci z Papradna, ktorí prišli podporiť svojho trénera a hráča Púchova Františka Brezničana.

Skupiny futbalových fanúšikov však vo všeobecnosti nemajú dobrú povesť, mnohé sú spájané s neonacistickým hnutím…

Hlásime sa k lokálpatriotizmu s mestom a klubom, sme národniari, niektorí z nás sú nacionalisti, nie však neonacisti ani fašisti. Toto sa nás netýka. Pri fandení sa politikou ani nezaoberáme, v prípade Kosova či imigrantskej krízy sme však nemohli mlčať.

Vo svete sú bežným javom koalície medzi spriatelenými fanúšikovskými tábormi. Ako je to vo vašom prípade?

Dobré vzťahy máme s fanúšikmi na Lednických Rovniach a v Prievidzi. Kým nezrušili klub vo Vítkoviciach, udržiavali sme kontakt aj s tamojšími fans. Naopak, nepriateľstvo panuje vo vzájomných vzťahoch s Trenčanmi, Dunajskostredčanmi a fanúšikmi Ferencvárosu Budapešť.

Čo by si si prial v súvislosti s púchovským futbalom a fandením?

Prial by som si, aby táto výborná partia futbalistov, ktorá momentálne v Púchove hráva, bavila svojou hrou zaplnený púchovský štadión.

-lef-