Fantastický štart dievčat 1. VK Púchov

122

Po súťaži starších žiačok a junioriek, ktoré sa rozbehli začiatkom októbra, sa prvým turnajom začala aj súťaž SPORIKA midi-liga Západ mladších žiačok v 4-kovom volejbale. Tento upravený variant volejbalu hrajú iba štyri hráčky na zmenšenom ihrisku 7 x 7 metrov. Hrá sa podľa pravidiel štandardného 6-tkového volejbalu, s dvoma zmenami v pravidlách. Podávajúca hráčka môže za sebou podávať maximálne tri podania, a ak družstvo vyhrá aj štvrtú rozohru za sebou, družstvo sa „točí“ a ide podávať ďalšia hráčka v poradí. Druhou zmenou je zákaz priameho odbitia podania naspäť na ihrisko podávajúceho družstva. (Aby sa mladé hráčky „nútene“ cvičili v príjme podania.)

V Púchove aktuálne platné hygienické opatrenia tento týždeň neumožnili Púchovčankám ani len trénovať, dokonca z 11-člennej zostavy družstva postupne pre zdravotné problémy a karanténne opatrenia vypadli všetky staršie hráčky (ročník nar. 2009, aj jedna mladšia hráčka). Ostalo iba päť najmladších hráčok, ročník narodenia 2011 a jedna dokonca 2012. Napriek týmto nepriaznivým okolnostiam sa dievčatá rozhodli neodložiť svoju životnú premiéru. Išlo o ich samotný prvý majstrovský a oficiálny zápas, riadený Slovenskou volejbalovou federáciou a iba pre registrované hráčky. V skutočnosti to bol aj ich prvý zápas ako taký, pretože aj jediný plánovaný prípravný turnaj musel byť pre hygienické opatrenia zrušený.

Tieto naše volejbalové nádeje sa v sobotu 13. 11. 2021 v Skalici postavili proti svojmu prvému súperovi, družstvu VKM Piešťany. Púchovčanky nemali žiadnu predstavu ani cieľ, išli si len naostro vyskúšať atmosféru skutočného zápasu. Súperky staršie o dva roky, a aj o dve hlavy vyššie, síce na začiatku zápasu vyvolali zbytočný rešpekt v púchovskom tíme, ktorý priniesol Piešťanom postupne vedenie v sete 12:7, neskôr 18:10 a potom 22:17. Od tohto stavu sa však začali diať na ihrisku nevídané veci: kapitánka Sofia Madarová dala esom 18. bod, podala aj ďalšie dve podania, ktoré súperky nedokázali vrátiť. Súperky ostali zjavne zaskočené a znervózneli. Po troch podaniach za stavu 22:20 pre Piešťany išla na podanie Alžbeta Valachová, ktorá zopakovala výkon svojej kapitánky, Dvakrát podala a výmeny sme dokázali vyhrať a tretie podanie bolo opäť eso. Púchov otočil z 22:17 na 22:23. Na podanie išla ďalšia Púchovčanka v poradí Ema Zágorová. Evidentne zaskočené Piešťany inkasovali tretie eso a Púchov mal prvý setbal. Tréma však preskočila na obe družstvá, naše pokazené podanie znamenalo zníženie na 23:24. Podanie získali Piešťany a aj nasledujúcu výmenu. Za stavu 24:24 nervozita dosiahla maximum a nasledujúce tri podania skončili v aute. Za stavu 25:26 pre Púchov kapitánka Sofia Madarová esom získala 27. bod a Púchov vyhral prvý set v pomere 25:27.

Od tohto momentu dianie na ihrisku kontrolovali dievčatá 1. VK Púchov. Pozornou hrou vychytali lopty súpera a s minimom chýb boli jasne úspešné aj v ďalších dvoch setoch, ktoré vyhrali 17:25 a 15:25. Svoj prvý štart na palubovke pod vysokou sieťou zaslúžene premenili aj vo svoje prvé víťazstvo. Po krátkej prestávke nastúpil Púchov proti domácemu družstvu VK Skalica, ktoré v prvom zápase turnaja podľahli Piešťanom hladko 3:0. Zápas sme začali nesústredene, emócie z prvého víťazstva boli príliš silné. Veľa podaní sme pokazili a v polovici prvého setu bol stav vyrovnaný 11:11. Púchovčanky sa po oddychovom čase ukľudnili a znížili nevynútené chyby na minimum, čo prinieslo jasný výsledok. Púchov porazil aj Skalicu 3:0, po setoch 25:15, 25:6 a 25:13.

Po prvom turnaji základnej skupine sme tak na čele tabuľky s dvomi výhrami, nasledujúci turnaj by mal byť 12. 12. v Púchove a zápasy v základnej skupine ukončí turnaj 23. 1. v Piešťanoch. Celá súťaž má 3 základné skupiny po tri družstvá, po základných skupinách sú naplánované semifinálové skupiny a následne finálové skupiny, kde z finálovej skupiny o 1. – 3. miesto prvé dve družstvá postúpia na celoslovenský finálový turnaj.
Zostava 1. VK Púchov: Sofia Madarová (kapitánka), Alžbeta Valachová, Ema Zágorová, Michaela Valachová, striedala : Michaela Zugová.

Michal Suchánek, tréner