Festival Končiny s kapelami z celej Európy

255

Hudobný festival Končiny konajúci sa v ikonickom prírodnom prostredí Strážovských vrchov neďaleko Púchova, privíta tento rok aj niekoľko zaujímavých zahraničných mien.

Už po druhý rok sa prvý augustový víkend (2.-3.8.2019) premenia malebné lúky nad rázovitou obcou Mojtín na dejisko hudobného festivalu Končiny. Jedinečné prírodné odľahlé prostredie v nadmorskej výške až 630 m.n.m., okrem slovenských kapiel tento rok prilákalo aj šesticu zaujímavých zahraničných mien.

Až zo Slovinska, z malého mestečka Kisovec príde kapela KOALA VOICE hrajúca svieži mix žánrov indiepop, rock, disco a punk. Ako stredoškoláci sa stali hudobnou senzáciou v Slovinsku, aby následne mohli preraziť v Európe nomináciou na MTV Europe Music Awards, či vystúpeniami na mnohých zvučných zahraničných festivaloch. Britský magazín DIY ich dokonca vyhlásil za jeden z najväčších objavov prestížneho festivalu Eurosonic 2016.

Že aj ukrajinská hudobná scéna má čo ponúknuť, dokáže kyjevská kapela LOVE´N´JOY . Trojica mladých hudobníkov vyzerá a hrá akoby cestovali časom a prišli priamo z Woodstocku. V ich tvorbe cítiť psychadéliu, britský pop, zmysel pre optimizmus a pozitivizmus. Inšpiráciu pritom nachádzajú v kapelách Led Zeppelin, Oasis či The Verve. Po európskom turné sa práve Končiny stanú miestom ich slovenskej premiéry.

Ďalšou psychadelickou rockovou kapelou zo zahraničia sú poľskí GALLILEOUS , ktorých hudobní kritici považujú aj za priekopníkov doom metalu. Pomalšie rytmy, podladené gitary, ale aj rýchlejšie a výbušné metalové piesne dostávajú do varu fanúšikov po celej Európe. Sami o sebe tvrdia, že znejú tak trochu ako reinterpretácia Pink Floyd od Black Sabbath, čo už samo o sebe znie ako zaujímavá kombinácia.

Originálna a kreatívna elektropopová smršť príde na Mojtín z Rakúska, v podobe tvorivého dua MICKEY. Vo svojej „survival pop“ hudbe využívajú mobilné nahrávky piana kombinované s beatom z laptopu ročníka 2009.

Asi najdlhšiu cestu na Mojtín však bude merať duo WAHL z južného Londýna. Ich hudbu popísal hudobný magazín Clash ako samostatný hudobný vesmír, kde skľučujúci DIY pop mieša pomalé melódie so súmračnou náladou. Mladú skupinu minulý rok odpremiérovalo BBC a s novým EP sa v lete predstavia aj na Končinách.

Šesticu zahraničných interpretov uzatvára jeden z najväčších headlinerov festivalu, českí priekopníci neskrotnej elektroniky MIDI LIDI. Kapela hrá elektronickú hudbu v svojráznom štýlovom mixe, ktorá je doprevádzaná často vtipnými, až absurdnými textami. Skupina má na konte i niekoľko úspešných filmových, či divadelných soundtrackov. Sú držiteľmi českého lva a majú aj niekoľko nominácií na cenu Anděl. Midi Lidi sú taktiež známi tým, že radi a často koncertujú, pričom odohrali už mnoho koncertov po celej Európe. Každý ich koncert je unikátom s vlastným konceptom, štylizáciou a dramatickou linkou, meniacou sa na neodolateľnú paródiu pop music – spolu s mimoriadnym tanečným prejavom speváka Petra Mareka.

Ak chcete zažiť spojenie prírodného prostredia s kvalitnou hudbou a to všetko bez davov ľudí v komornom a priateľskom prostredí, poznačte si v kalendároch termín 2-3.8.2019. Na Mojtíne vtedy objavíte nové slovenské, ukrajinské, slovinské, poľské, rakúske či české (nielen) hudobné Končiny.

Neviete sa dočkať, však? Tak sa poponáhľajte kúpiť si lístok za predpredajovú cenu 17€. Na mieste za vstup zaplatíte 20€. Oveľa viac informácií o programe a festivale sa dozviete na internetovej stránke festivalkonciny.sk alebo na Facebooku a Instagrame festivalu Končiny.

Festival organizuje občianske združenie MŔTVA KOSŤ v spolupráci s Lama School a s umelecko – literárnou kaviarňou Podivný barón. Projekt je neziskový a organizátori ho robia vo svojom voľnom čase bez nároku na akúkoľvek odmenu.

Propagačné video k festivalu: https://www.youtube.com/watch?v=3hZVcgPUl6Y

Zdroj: OZ Mŕtva kosť.