Festival Slovenská krčma zavítal aj do Púchova

204

V Púchove sa konali dva koncerty festivalu Slovenská krčma: v piatok 8.2. vystúpili v púchovskej „Šestke“ RozpoR a Vydrapená Bužírka Punk System s Michalom Kaščákom a v stredu 12.2. do Púchova prišla do „Šestky“ koncertovať trenčianska kapela Bez ladu a skladu.

Spevák, hudobník, textár a skladateľ skupiny Bez ladu a skladu Michal Kaščák je známy aj ako organizátor najväčšieho slovenského hudobného festivalu Pohoda Trenčín. Festival Slovenská krčma spoluorganizuje v desiatkach reštauračných zariadeniach po celom Slovensku. Michal Kaščák po púchovskom koncerte poskytol pre naše noviny krátky rozhovor. Na otázku, či pozná Púchov, odpovedal, že veľmi dobre: „V Púchove býva môj bratranec a ako dieťa som sem často chodil za ním na návštevu. Mám tu veľmi veľa dobrých kámošov a môj brat má vďaka jednému z nich výbornú basgitaru.“ Michal Kaščák vyjadril svoje prekvapenie nad tým, keď nedávno zistil, že v našom meste skupina Bez ladu a skladu počas svojej 35-ročnej existencie nikdy nevystupovala a terajšie vystúpenie je jej prvé.

Na otázku s akým posolstvom prišla skupina do nášho mesta, Michal Kaščák odpovedal: „Púchov, podobne ako každé jedno mesto alebo dedina na Slovensku, má dve tváre – jednu peknú, prívetivú a druhú temnú. Viem, že odtiaľto pochádza jeden z popredných slovenských neonacistov. Festival Slovenská krčma robíme na celom Slovensku a vidíme, že každé mesto má svoje svetlé aj temné stránky. Ja som veľmi rád, že aj v mestách ako je Púchov alebo Nitra, ktoré sú známe svojimi neonacistami, sa našli odvážlivci, ktorí svoje krčmy ponúkli festivalu Slovenská krčma. Náš dnešný koncert je jasným dôkazom, že všetci ľudia v slovenských krčmách nie sú rasisti alebo fašisti.“

Protirasistický festival Slovenská krčma počas dvoch februárových týždňov postupne predstaví takmer 150 kapiel a umelcov v 100 krčmách po celom Slovensku. Organizátori festivalu na svojom webe uvádzajú: Sme presvedčení, že väčšina návštevníkov krčiem na Slovensku nie sú rasisti a nestotožňujú sa s fašistickými názormi. Práve na ľudí z krčiem sa odvolával Róbert Fico pri svojom schvaľovaní výrokov exposlanca Milana Mazureka po jeho právoplatnom odsúdení Najvyšším súdom SR, keď povedal: „Ak má byť rozsudok Najvyššieho súdu meradlom toho, čo je pri výrokoch na adresu Rómov trestným činom, môžu rovno orgány činné v trestnom konaní vojsť do ktorejkoľvek krčmy na Slovensku a všetkých hostí, vrátane ležiacich psov, pozatvárať.“ Nesúhlasíme s delením občanov na kaviareň a krčmu. Chodíme do jedných aj do druhých a v krčmách i kaviarňach stretávame úžasných ľudí. Chceme ukázať, že Slovensko nie je rasistická krajina a preto organizujeme po celom Slovensku festival Slovenská krčma.

Slavomír Flimmel