Na festivale Vúdstok dážď neprekážal

237

V piatok 5. augusta sme nesmeli chýbať na prvom dni jediného letného hudobného festivalu v púchovskom regióne. Druhý ročník dvojdňového „Vúdstok-u“ pripravilo občianske združenie Mŕtva kosť spolu s ďalšími dobrovoľníkmi v miestnej časti Dohnian v Mostišti.

Prvý deň festivalu s dažďom
Už ranné piatkové počasie naznačovalo možnosť dažďa, ktorý sa s letnými festivalmi pod holým nebom príliš „nekamaráti“. Zlé tušenie sa naplnilo ešte pred oficiálnym začiatkom festivalu, kedy spŕchlo už okolo dvanástej hodiny. No na nálade, ktorá vládla pri hlavnom pódiu a v celom areáli, to cítiť vôbec nebolo. Ak sa aj objavila nejaká kvapka, priaznivci dobrej hudby a malých festivalov boli vybavení pršiplášťmi a niektorým neprekážalo ani to, že boli mokrí. „Je to tu super! Sú tu skvelí ľudia – moja krvná skupina. S kamarátmi si to veľmi užívame a trochu vody nám vôbec nevadí,“ povedal nám Miro, ktorý prišiel do Mostišťa pri Púchove z Prešova. Okrem kapiel mali „festivalujúci“ možnosť pozrieť si v tzv. Art-zóne vystavené fotografie miestnych umeleckých fotografov, z čajovne pod stanom bolo, okrem mľaskania z výborného nealko-nápoja, počuť tóny každému dostupnej gitary. Organizátori Vúdstoku nezabudli ani na gastro služby rôzneho typu a okrem tradičných festivalových jedál a piva si na svoje prišli i vegetariáni a priaznivci raw pokrmov.
navstevnici-pod-stanmi_web

 

 
Prekvapenie od Chikiliki tu-a
„Podľa posledných informácií, ktoré mám, prišlo dnes na festivalovú lúku viac ako 400 ľudí. Milo ma prekvapilo, že je tu viac ľudí, ktorí prišli z väčšej diaľky, ako z blízkeho regiónu – je ich asi 80 %,“ skonštatoval počas vystúpenia skupiny Chikiliki tu-a predseda OZ Mŕtva kosť a hlavný organizátor festivalu Andrej Rafaj. Spomínaná skupina bola hlavným ťahákom prvého dňa Vúdstoku a pod pódiom tancujúcich ľudí potešila svojimi najväčšími hitmi. Prekvapením a malým darčekom od kapely Chikiliki tu-a bolo zahranie piesne „Monte Carlo“. Dvaja gitaristi a bubeník si na pódium zavolali aj kamarátov z kapely Sematam, ktorá hrala na hlavnom pódiu tesne pred nimi. Tí zapojili svoje dychové nástroje – trúbku, saxofón, trombón a spoločne roztancovali všetkých divákov na lúke.

Na Vúdstok prišli až z Košíc
Podľa ďalších Rafajových slov pripravovali druhý ročník festivalu skoro ďalší rok, no prípravy vyvrcholili vo štvrtok stavaním hlavného pódia: „Včera prišli dobrovoľníci z Banskej Bystrice a pomáhali nám pri budovaní areálu, čím si vlastne zabezpečili neplatený vstup na festival, ktorý stojí iba 5 eur. Aj vďaka takémuto prístupu je Vúdstok takým komunitným festivalom, kde sa neznámi ľudia zdravia už z diaľky NAZDAR.“ Festival sme opúšťali v skorých ranných hodinách, no priznáme sa, že veľmi sa nám odtiaľ nechcelo. Počas cesty domov sme zobrali dvoch stopárov, kráčajúcich v daždi za kamarátom, ktorého vlak vysadil na zastávke v Dohňanoch. Na otázku, ako sa im zatiaľ na festivale páči, jeden z nich odpovedal: „Je to jedinečný festival a veľmi bezprostredný. Chodím na rôzne festivaly v priebehu celého leta už niekoľko rokov, no Vúdstok ani tento rok nesklamal. Takto nejako si predstavujem atmosféru, ktorá vládla na legendárnom Woodstoku v roku 1969. Prišli sme sem kvôli tomu z Košíc a zlé počasie nás o zážitok zatiaľ neobralo.“
-pam-