Folklórny Púchov oslávil 35 rokov

792

Prvá júnová sobota je už obvykle spätá s najväčším púchovským folklórnym podujatím. Folklórny Púchov je tradične plný skvelého ľudového tanca, hudby a spevu. Počas tohtoročného jubilejného 35. ročníka sa pripravený rozsiahly program postupne rozbaľoval od štvrtkovej vernisáže, až po samotné sobotňajšie vystúpenia jednotlivých folklórnych súborov na Pešej zóne. Najdôležitejším dňoch osláv tradičnej prehliadky ľudovej kultúry sa stala uplynulá slnečná
sobota (3. jún).

Sobotňajšia prehliadka folklóru začala už od skorého rána. Na Pešej zóne sa usídlili remeselníci, ktorí počas celého dňa ponúkali na ukážku rôzne najtradičnejšie ľudové povolania a popritom predávali svoje podomácky vyrobené predmety.  Program odštartoval príhovorom primátora mesta Rastislava Heneka, po ktorom nasledoval sprievod všetkých folklórnych súborov od divadla až na Pešiu zónu. Slávnostné otvorenie sa teda po presune konalo na Pešej zóne a začalo spevom Trombitášov Štefánikovcov a Folklórnej skupiny Záriečanka. V ich podaní si mohli návštevníci festivalu vypočuť hymnu „Tie záriecke zvony“.

Program 35. výročia bol takmer totožný ako predchádzajúci ročník, pretože sa rokmi overil a vyšperkoval do najkvalitnejšej podoby. Prvý blok otvorili  domáce detské folklórne súbory v sprievode ľudovej hudby. Popri DFS Púchovček, DFS Biela voda, DĽH Lachovček a FS Holíšan vystúpili na pódium aj hostia podujatia z Valašských Klobouk a Trenčína. Najočakávanejšími spevákmi a tanečníkmi boli jednoznačne členovia domáceho FS Váh, ktorí majú v diváckych radách obrovskú podporu a celkovo rozprúdili atmosféru festivalu. Záverečnú bodku za nabitým programom dal poddukelský folklórny súbor PUĽS, ktorý je na scéne už od roku 1955 a vo svojich vystúpeniach podčiarkuje ľudovú kultúru najmä z regiónov východného Slovenska. Kúsok východu bolo počas ich spevov a tancov jednoznačne cítiť aj na púchovskej pešej zóne.

Posledným bodom trojdňovej folklórnej parády bolo Veselie alebo Škola folklórneho tanca, ktorá bola určená všetkým bez rozdielu veku, či pohlavia. Réžiu mal vo svojich rukách Martin Rosina z domáceho FS Váh. Cieľom bolo naučiť sa niekoľko základných tancov z Púchovskej doliny a popri ľudovej hudbe sa predovšetkým zabaviť, vyspievať a vytancovať do sýtosti. Trojdňový festival Folklórny Púchov sa vďaka vydarenému počasiu a skvelému programu stal najlepšou ochutnávkou pred pripravovaným kultúrnym letom, ktoré je už za dverami.

Text: B. Krchňavá, foto: S. Taraba