FS Váh zažíva opäť nabité leto…

348

Členovia FS Váh po účinkovaní na festivaloch v bieloruskom Bobrujsku, vo Východnej a Malatinej vyrazili smerom Francúzsko – medzinárodný festival „Folklore et Partage“ v Montréal, ktorý tam prebiehal v dňoch 18. až 21.júla.

Okrem domácich Francúzov a nášho súboru tam svoje tradície reprezentovali tiež súbory z Turecka (Ankara), Grécka (Solún), Poľska (Ełk), Belgicka (Kemzeke), Španielska (Bilbao) a Česka (Kunovice). Celý festival bol zasadený do malebného francúzskeho vidieku – malé stredoveké kamenné mestečká, na seba sa tlačiace malé kamenné domky v radových zástavbách, kamenné hradby, úzke uličky, všade okolo vinice a lány slnečníc. Bývali sme spolu s gréckym a tureckým súborom na internáte v Pezens.

Festival mal svoj hlavný stan a hlavný program v mestečku Montréal, no s vystúpením sme vycestovali aj do neďalekých miest Limoux a Routier. Na festivale sme sa predstavili choreografiami ako Veselie (Neviem, neviem, čo mám robic…), Ženci a žnice (cepový), Goraľský, Parádnice zo Zemplína, Spoza Vršatca (Červený Kameň) a Kostolecké čardáše. Hudobné vstupy z Púchovskej doliny a ostatných regiónov Slovenska boli doplnené o prezentáciu sólovej hry na fujare a rífovej píšťale.

Okrem nabitého programu s vystúpeniami sme mali možnosť zúčastniť sa nedeľnej sv. omše v historickom kolegiálnom kostole Sv. Vincenta v Montréal z 13. storočia, navštíviť miestne vinice s vinárstvom (s najčastejšími odrodami ako Merlot a rôzne Cabernety, možnosť využiť aj ochutnávku mali členovia nad 18 rokov) a známy hradný komplex Carcassonne. Pre zaujímavosť jedno z festivalových vystúpení sme absolvovali deň pred štartom etapy Tour de France z Limoux, takže sme mohli naživo vidieť miestne prípravy, presun techniky, a tiež sme večer počas vystúpenia na námestí stretli Slovákov z fanklubu Petra Sagana.

Trasa z Púchova na festival do Montréal merala temer 1.900 km. Nekonečnú cestu sme si pri povinných šoférskych pauzách spríjemnili cestou tam v populárnom talianskom Bibione a cestou späť ako odmenu za vystúpenia v mestečku Imperia (neďaleko Sanrema v Ligúrii).

Projekt mobility na francúzsky medzinárodný folklórny festival „Folklore Et Partage“ v Montréal d´Aude z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Cestu na festival do bieloruského Bobrujsku podporilo dotáciou MESTO PÚCHOV cez Púchovskú kultúru s.r.o. Taktiež MESTO PÚCHOV podporilo dotáciou aj projekt na obnovu krojových súčastí súboru. Ďalší projekt s názvom „Fešácki muzikanti“, na zaobstaranie krojových súčastí pre našich muzikantov, podporil Trenčiansky samosprávny kraj.

V augusta nás ďalej čaká ešte účinkovanie na multižánrovom festivale KONČINY na Mojtíne, Jánošíkových dňoch v Terchovej, Dubnickom folklórnom festivale (vernisáž výstavy fotiek z kalendára Herbarium populi Vagi 2019), Frenštáte pod Radhoštem a na MFF Brno.

Martin Rosina