Pavol Pivko: Sme z takej látky ako sú naše sny

1077

Dňa 1. augusta 2019 nastúpil do funkcie konateľa a tiež riaditeľa mestskej spoločnosti Púchovská kultúra, s.r.o. Mgr. art. Pavol Pivko, ktorému sme pri tejto príležitosti položili niekoľko otázok.

Odkiaľ pochádzate a kde ste študovali?

Pochádzam zo Streženíc. Po základnej škole v Púchove som vyštudoval elektrotechniku v Považskej Bystrici. Po maturite som absolvoval 3-ročné nadstavbové štúdium ošetrovateľstva na SZŠ v Trenčíne. Ako diplomovaná zdravotná sestra som krátke obdobie pracoval na Detskom kardiocentre v Bratislave-Kramároch a Chirurgickom odd. u Milosrdných bratov v Bratislave, ale ani toto nebolo to, čo by som chcel robiť. Stále som sa hľadal.

Popri práci vo Fakultnej nemocnici som bol takmer každý večer v Národnom divadle. Nenechal som si ujsť nijaké predstavenie či koncert. Divadlo a hudba ma priťahovali odjakživa. Rozhodol som sa pre štúdium herectva na Akadémií umení v Banskej Bystrici. Dostal som sa do ročníka herečky Jany Oľhovej a režiséra Andreja Turčana. Počas štúdia som hosťoval v Divadle Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene a Bábkovom divadle na rázcestí v Banskej Bystrici.

Po piatich rokoch som vyštudoval herectvo a už počas štúdia prijal angažmán v Spišskom divadle v Spišskej Novej Vsi, kde som pracoval 10 rokov ako herec. V repertoári mám spoluprácu s renomovanými režisérmi a viac ako 30 divadelných premiér a cez 1600 repríz.

Aké boli vaše ďalšie pracovné zaradenia?

Moje doterajšie pracovné aktivity súviseli a súvisia s umením a divadlom. Desať rokov som bol protagonistom v umeleckom súbore Spišského divadla. Už na vysokej škole som začal s dabingom a rozhlasovou tvorbou najmä pre RTVS, TV LUX a Rádio LUMEN. Popri práci v divadle som sa venoval umeleckému prednesu a načítavaniu audiokníh pre slabozrakých a nevidiacich v knižnici Mateja Hrebendu v Levoči. Nejaký čas som učil aj na Konzervatóriu a ZUŠ.

Pre RTVS v Košiciach som daboval hrané a dokumentárne filmy. Privoňal som si aj k televíznej a filmovej tvorbe. Naposledy som spolupracoval s režisérom Jurajom Jakubiskom na filme Perinbaba II., ktorého premiéra by mala byť koncom tohto roka. Popri tom som ako herec spolupracoval s niekoľkými divadelnými a reklamnými agentúrami na rôznych umeleckých projektoch. Vo funkcii riaditeľa kultúry budem mať premiéru.

Mohli by ste prezradiť aj niečo z vášho súkromného života (rodinné pomery, prípadne záľuby, ktorým sa venujete vo voľnom čase)?

Som už 11 rokov ženatý a s manželkou vychovávame 4 deti. Vo voľnom čase radi cestujeme najmä za krásami Slovenska. Ja milujem divadlo, poéziu, turistiku a veľa bicyklujem. Na bicykli jazdím aj do práce.

Na čo ste vo svojom živote najviac hrdý?

W. Shakespeare napísal: “Sme z takej látky ako sú naše sny.“ Vždy si idem za svojim cieľom. Som hrdý na moju manželku a deti. Podporujú ma v tom čo ma baví a vždy stoja pri mne.

Aký máte vzťah k mestu Púchov a jeho kultúre?

Môj vzťah k Púchovu je veľmi citový, pretože som tu vyrastal a dospieval. V Púchove som začínal ako muzikant vo viacerých kapelách a herec v divadle „A dosť“ pod vedením herca a režiséra Františka Vaněčka, ktorý inak taktiež začínal v Spišskom divadle.

Aká bola vaša motivácia, s ktorou ste sa rozhodli uchádzať sa o novú pracovnú pozíciu?

Milujem divadlo a umenie. Chcem zužitkovať svoju kreativitu a umelecké skúsenosti v riadiacej funkcií a obohatiť mesto Púchov o nové kultúrne podnety.

Ktoré aktuálne problémy kultúry v meste Púchov považujete za prioritné? S akými plánmi nastupujete do novej funkcie?

To ešte musím podrobne zistiť pri nástupe do funkcie. Problémov je vždy veľa, ale verím že všetko sa dá vyriešiť. Púchovská kultúra musí pracovať ako jeden tím a prinášať obyvateľom kvalitné kultúrno-spoločenské vyžitie. Chcem byť pre pracovníkov Púchovskej kultúry vnímavým, odvážnym a rozhodným šéfom.

Máte svoj životný vzor?

Veľkým vzorom je pre mňa „pápež slovenského divadla“- herec pokory a vzdoru Gustáv Valach. Bol to človek, ktorý si aj v totalitnom režime vždy vedel zachovať svoju tvár a charakter.

Zhováral sa Slavomír Flimmel.