Giving Tuesday – dnes je príležitosť darovať a byť obdarovaný

93

Sviatok dávania a štedrosti celosvetovo známy ako podujatie Giving Tuesday spája každého, kto chce podporiť a rozširovať malé skutky láskavosti. Firmy, rodiny, jednotlivcov, ale aj neziskové organizácie. Ambasádorom tejto najväčšej filantropickej aktivity je na Slovensku už tretí rok Nadácia Pontis.

Pred siedmymi rokmi prišla newyorská kultúrna inštitúcia 92nd Street Y s myšlienkou zorganizovať podujatie, ktorým by sa šírilo nezištné dávanie a obdarovávanie. Do prvého ročníka Giving Tuesday sa vtedy zapojilo 2500 firiem. Na Slovensku sa ambasádorom ,,darovacieho utorka“, ktorý sa koná vždy po dni výpredajov a nákupného ošiaľu známom ako ,,Black Friday“, stala Nadácia Pontis. ,,V tomto roku sa do Giving Tuesday zapája 100 organizácií zo všetkých kútov Slovenska, ktoré hľadajú pomoc vo forme manuálnych či expertných dobrovoľníkov alebo vecných a finančných darov. Zapojilo sa 7 samospráv – Bratislava, Spišská Nová Ves, Hlohovec, Liptovský Mikuláš, Martin, Michalovce a Dubnica nad Váhom, ktoré v konaní dobrých skutkov angažujú aj svojich obyvateľov,“ vysvetľuje Martina Kolesárová, výkonná riaditeľka Nadácie Pontis.

K 61 firmám, ktoré sa rozhodli zapojiť do Giving Tuesday, patrí aj spoločnosť DXC Technology. ,,S radosťou sa zapájame do Giving Tuesday. Naša spoločnosť je po celom svete súčasťou programov na podporu a pomoc tým, ktorí to potrebujú. Počas roka v slovenskej pobočke pripravujeme okolo 30 aktivít, aby sme aj našim zamestnancom zabezpečili kvalitný Work-life Balance. Mnohé z nich sú verejnoprospešné a charitatívne. Som extrémne hrdý, že medzi tými 1300 ľuďmi je veľa tých, ktorí s radosťou a pravidelne prispievajú do zbierok šatstva, kupujú výrobky z chránených dielní, pripravujú vianočné pozornosti pre choré deti, alebo dôchodcov, ale pomáhajú tiež pri čistení lesov a hradov,“ povedal Zdenko Böhmer, generálny riaditeľ DXC Technology na Slovensku.

DXC Technology v rámci Giving Tuesday podporila Centrum rodiny v Bratislave, ktoré ponúka voľnočasové, vzdelávacie, poradenské a spoločenské aktivity nielen pre deti a mládež, ale aj rodičov, starých rodičov, či celé rodiny. ,,Giving Tuesday je príležitosťou darovať a byť obdarovaný. Pre organizácie, akou je tá naša je to aj príležitosť priblížiť naše aktivity čo najväčšiemu množstvu ľudí a firiem. Hoci sme už zvyknutí na dobročinnosť Slovákov, vždy nás niečím zamestnanci firiem zapojených do tohto podujatia prekvapia. Vďaka ich štedrosti pomôžeme rodinám s nie práve najľahším životom a takéto činy aj nás posúvajú ďalej. Dávajú nám dobrý pocit, že naša práca nie je zbytočná,“ povedala Alžbeta Šporerová, riaditeľka Centra rodiny.

#GivingTuesday sa stal svetovým fenoménom aj vďaka sile sociálnych médií. „Ktokoľvek z nás sa môže zapojiť. Pomôcť blízkemu či neznámemu sa dá vecným darom, peniazmi, vedomosťami, ale pokojne aj zdieľaním myšlienky na sociálnych sieťach. Budeme vďační, ak sa k posolstvu ľudia prihlásia aj použitím hashtagov #MozemPomozem a #GivingTuesday,“ dopĺňa M. Kolesárová.

Zdroj: SKPR STRATEGIES