Hasičský deň v Púchove

275

Už od skorých ranných hodín sa na ZŠ Gorazdova dňa 16.6.2018 podobalo na mravenisko. Organizátori DHZ Púchov sa pripravovali na celodennú veľkú hasičskú akciu, na ktorej sa mali konať ligové 60–ky deti v behu cez prekážky podľa pravidiel SHL a SSHL, po nich výstup na hasičskú vežu podľa medzinárodných pravidiel a v odpoludňajších hodinách hasičský trojboj.

Aj napriek tomu, že sa čakala menšia účasť pretekárov z dôvodu Krajských kôl CTIF DPO SR domáci pristupovali k usporiadaniu poctivo. Za účasti 47 jednotlivcov v behu na 60 m cez prekážky a 24 pretekárov na vežu s pretekármi ČR. Otvorenie začal predseda DHZ Púchov Jozef Ridzik st., ktorý privítal pretekárov a hosti: riaditeľku školy Mgr. Vieru Flimmelovú, tajomníčku územného celku DPO Púchov Paulinu Lackovú a za Českú Republiku Kristínu Krajčiovú. Po vypočutí si štátnych hymien a uctení si pamiatky minutou ticha za zosnulú mladú českú reprezentantku a majsterku sveta v požiarnom športe sa súťaž mohla začať.

Začínalo sa behom na 60 m cez prekážky. Domáci postavili na to podujatie niekoľko nových tvári. Hlavne v prípravke. Súťažilo sa v kategóriách: prípravka, mladší žiaci, stredný a starší žiaci. Ako prvá sa nám rozbehla prípravka, kde nás milo prekvapili svojimi výkonmi. Po nich štartovali v mladšej kategórií dvaja skúsení pretekári Simonka Sečkárová a Alexander Ridzik, ktorí nesklamali. Ako posledný nastúpil tiež skúsený pretekár Tomáš Kucej, ktorému sa nedarilo.

Po presune na hasičskú vežu sa očakával veľký súboj hlavne zo strany českých pretekárov. Pre verejnosť niečo nové v živom zábere. Začínalo sa s prípravkou, ktorá mala nábeh 8 m a bola vo výstupe istená na lane. Súboje boli nádherne a na českých pretekárov bolo vidieť, že sú v tej disciplíne oveľa ďalej, nakoľko tento šport už u nich dlho prebieha. Po nej začal súboj mladších dorastencov a dorasteniek s nábehom 32 m. A ako si budú počínať na dráhe bývala pretekárka z Púchova Terézia Srogončiková (teraz Nosice) a domáci pretekár Tomáš Kucej, na ktorých boli upriamené pohľady domácich divákov. Obidvom sa vo svojich kategóriách darilo. Súťaž dokončili starší dorastenci, ktorí už museli bežať s jednohákovým rebríkom.

Po ukončení disciplín a vyhodnotení v odpoludňajších hodinách sa začínali kolektívne disciplíny hasičského trojboja. Štafeta 5 x 30 m, hasičské uzle a štafeta dvojíc. Púchovčania mali dve družstva chlapcov: jedno skúsené a druhé najmladších začiatočníkov. Čo bolo prekvapením, že oproti minulému roku upršanému počasiu teraz prevládalo slniečko, ktoré bolo únavne od samého rána. Je potrebne poďakovať všetkým pretekárom, že vydržali a zvlášť organizátorom, sponzorom a menovite domácim mladým hasičom: Tomášovi Kucejovi, Simonke Sečkárovej, Alexandrovi Ridzikovi, Viktórií Mišunovej, Angelike Cipkovej, Gretke Vajdovej a bratom Maxovi a Žakovi Chovančekovcom.

Text: Jozef Rídzik
Foto: Slavomír Flimmel