Reklama prípravku Biostenix Sensi Oil New má všetky znaky podvodu

3265

V médiách sa dlhodobo masívne objavuje reklama prípravku BIOSTENIX SENSI OIL NEW.

Reklama uvádza, že 4 z 10 Slovákov vo veku 56 – 59 rokov sú v podstate hluchý(!). Ďalej sľubuje, že prípravok „čistí zvukové kanály, regeneruje sliznice a pokožku, pôsobí upokojujúco, ochraňuje pred infekciami a vráti život mŕtvym sluchovým bunkám“. Uvádza aj príklad účinku po užívaní, napr. skoro hluchej babke sa používaním tohto prípravku zlepšil sluch natoľko, že počuje vnučku z vedľajšej izby.

Reklama na tento prípravok má všetky znaky podvodu (tak ako u všetkých reklám tohto druhu):

  1. Názov obsahuje slová, ktoré znejú sľubne, napr. slovo BIO. Prečo ho nedať, keď je to teraz v móde a BIO produkty sľubujú prípravok bez chémie. Slovo SENSI vyzerá senzačne. Slovo NEW chce pôsobiť že sa jedná o úplnú novinku.
  2. Za slovom prírodný produkt sa neuvádza nič. Žiadna účinná zložka, sme odkázaní len veriť.
  3. Uvádza sa krátka doba, po ktorú je možné prípravok kúpiť, aby dostali človeka do časového tlaku.
  4. Cieľová skupina sú chorí, nešťastní a neinformovaní ľudia, ktorí hľadajú hocijakú možnosť na riešenie svojich ťažkostí.
  5. Je uvádzané veľa ďakovných odkazov na účinok prípravku, vždy s citovým zafarbením.
  6. Prípravok je bez odborného medicínskeho alebo farmakologického posúdenia a ako garant sa uvádza neexistujúca osoba (kandidát na Nobelovu cenu a pod.)

Ak sa sluch výrazne zhoršil, najčastejšia možnosť je implantát (najmä u detí) alebo rôzne typy načúvacích prístrojov u starších ľudí. Je zbytočné dávať peniaze podvodníkom na vymyslené „prírodné kvapky“, keď implantáty alebo načúvacie prístroje, ktoré naozaj pomáhajú hradí čiastočne alebo úplne zdravotná poisťovňa.

MUDr. Viliam Bršiak, MPH
Ilustračné foto: pixabay.com