Historická električka v Trenčianskych Tepliciach bude v lete jazdiť každý víkend

446

Trenčianska elektrická železnička (TREŽ) sa počas prvej júnovej soboty opäť vydala na trať, a to s rekordnou návštevnosťou. V rámci svojej tematickej jazdy Deň detí s električkou sa ňou povozilo až 943 osôb.

Električka medzi Trenčianskou Teplou a Trenčianskymi Teplicami premávala v sobotu 2. júna 2018 pri príležitosti Medzinárodného dňa detí. V poradí piata tematická jazda historickej električky v tomto roku prilákala malých i veľkých. Záujem v porovnaní s minulým rokom stúpol o viac ako dve stovky fanúšikov električky. „Teší nás, že vzhľadom na vysoké teploty a veľké množstvo podujatí v okolí sa podujatia zúčastnilo nadpriemerné množstvo návštevníkov. Lákadlom na návštevu boli rozhodne historické osobné automobily a motocykle. Tie potešili nielen oko rodičov najmladších návštevníkov, ale i starých rodičov,“ prezradil riaditeľ TREŽ Dušan Nosáľ.

Súčasťou kolóny na cestách popri trati bolo 29 osobných automobilov, 15 historických motocyklov, 5 automobilov značky Velorex a 3 sajdky. Deti pri príležitosti svojho sviatku cestovali bezplatne, každý navyše dostal sladkú odmenu. Detskí návštevníci sa tiež mohli zadarmo previezť na koňoch. Okrem tejto atrakcie si opäť po roku mohli deti i dospeláci vyskúšať miniatúrnu elektrickú železničku. „Miniatúrna električka najazdila počas celého dňa 11 km a previezla 344 detí, ale aj rodičov,“ ozrejmil Dušan Nosáľ. Sobotňajšia jazda už tradične ponúkla nielen súbežnú jazdu historických vozidiel a električiek, ale i výborný guláš či sladkosti pre deti. Oproti minulému roku sa ňou previezlo o viac ako 250 ľudí.

Od polovice júna si jazdu električkou môžete vychutnať každý víkend. Začína pravidelná letná víkendová prevádzka.

Od soboty 16. júna 2018 vyštartuje Trenčianska elektrická železnička z depa každý víkend. Premávať po úzkorozchodných koľajniciach bude historická električka v rámci pravidelnej letnej prevádzky až do 2. septembra 2018. Z Trenčianskoteplického depa vyrazí električka vždy

v sobotu a v nedeľu o 10:00, 14:00, 16:00 a 18:00

Z cieľovej stanice, ktorou je kúpeľné mesto Trenčianske Teplice, sa cestujúci dostanú späť do depa vždy o 11.00 h, 15.00 h, 17.00 h a posledná jazda odvezie výletníkov o 19.30 h. Počet prepravených pritom každým rokom stúpa, v minulom roku sa ňou počas víkendovej prevádzky povozilo viac ako 7 tisíc ľudí, v roku 2016 viac ako 6 200 záujemcov.

Na letnú víkendovú prevádzku a uskutočnenie siedmich tohtoročných nostalgických jázd prispel Trenčiansky samosprávny kraj aj tento rok sumou 25 tisíc eur. O udržanie a prevádzkovanie unikátnej 109-ročnej úzkorozchodnej železničky sa stará nezisková organizácia Trenčianska elektrická železnica.

Zdroj: TSK