Hráči geocachingu čistili prírodu v meste

264

Už ste počuli o outdoorovej hre zvanej Geocaching? Je to zábava spočívajúca v tom, že registrovaní členovia hľadajú v teréne tajne ukryté schránky (tzv. kešky), ku ktorým majú zemepisné súradnice určujúce ich polohu. Hra, ktorá vznikla v USA, je veľmi obľúbená aj u nás. Hráči geocachingu sú veľmi aktívni aj v Púchove. Veď v celom okrese je v súčasnosti ukrytých zhruba 350 tajných schránok.

Hráči geocachingu (nazývaní aj kešeri) sa však nielen hrajú. Medzi ich aktivity patria aj upratovacie akcie, najmä v prírode. Na báze dobrovoľnosti sa komunita stretáva na miestach, kde nezodpovední jedinci vyhodili rôzny odpad, čím nielen že poškodzujú našu prírodu, ale aj kazia dojem z návštevy pekného miesta.

Jedna takáto akcia sa konala neďaleko Nosickej priehrady v sobotu 7. decembra. Blízko priehradného múru na nosickej strane, za železničným priecestím smerom na Cerov môžete nájsť nenápadný chodníček, ktorý vás dovedie na jedno také pekné miesto. Potôčik tam vytvoril malú zaujímavú tiesňavu s mikrovodopádom. A práve tam sa našlo najmä plastového odpadu požehnane. Členovia geocachingovej komunity tu počas svojej upratovacej akcie vyzbierali všetok plastový odpad (a dokonca aj zahodenú dopravnú značku) a odviezli ho na patričné miesto.

Ďalšia podobná akcia sa konala v pondelok 16. decembra v priestore medzi Športcentrom a začiatkom cyklochodníka, najmä okolo bikrosovej dráhy a skateparku. Oblasť medzi hlavnou cestou a Váhom bola tiež vyčistená nielen od plastov a plechoviek ešte pred tým, než to zima zakryje snehovou pokrývkou. Následný odvoz odpadu už zaistilo mesto Púchov.

V budúcnosti sa členovia geocachingovej komunity radi zúčastnia ďalších podobných akcií na území mesta, napríklad aj v mestom vytipovaných lokalitách, ktoré budú potrebovať pomocnú ruku.

Peter Mikšík