Hudobný večer s Marcelou Laiferovou

442

V utorok 14. januára 2020 sa v Malom župnom dome konal Hudobný večer Základnej umeleckej školy Púchov. Škola večery so zaujímavými hosťami organizuje v spolupráci s primátorkou mesta Púchov Katarínou Henekovou. Tentokrát moderátorka večera Daniela Sadloňová privítala populárnu slovenskú speváčku Marcelu Laiferovú.

Hudobný večer okrem rozhovoru s Marcelou Laiferovou vyplnili koncertné vystúpenia žiakov a učiteľov ZUŠ. O podujatie bol taký záujem, že počet divákov presiahol počet kresiel, takže sa niektorí diváci museli uspokojiť s miestom „na státie“. Obľúbená speváčka sa s obecenstvom rada podelila o svoje spomienky na mladosť a svoje hudobné začiatky. Marcela Laiferová sa narodila v roku 1945 v Petroviciach (okres Bytča). Ako trojmesačné dieťa sa s celou rodinou presťahovala do Pružiny, kde bývala so svojich štyroch rokov. Neskôr sa rodina presťahovala do Handlovej a potom do Prievidze. Keď navštevovala strednú školu, získala pod vedením Michala Toporcera základy v speve a intonácii. V tej dobe začala spievať na „Čajoch o piatej“ s miestnou kapelou Milana Gallusa.

Marcela Laiferová mala v sebe už od detstva spevácky talent, ale jej matka bola proti „komediantskému“ povolaniu a nechcela jej dovoliť študovať na konzervatóriu. V roku 1964 odišla študovať na Lekársku fakultu Univerzity Komenského do Bratislavy a začala sa jej profesionálna spevácka kariéra. Bývala v Horskom parku a tam spievala s kabelou Braňa Hronca, s ktorou vydala svoj prvý veľký hit „Lampy už dávno zhasli“. Ako prvej slovenskej speváčke jej vyšla LP „Marcela“ už v roku 1969. V roku 1970 Marcela Laiferová získala s piesňou „Slová“ Zlatú bratislavskú lýru. Po tomto úspechu sa jej účinkovanie úspešne rozbehlo nielen na domácich, ale aj zahraničným pódiách – v roku 1970 spievala napr. na festivaloch v Sopotoch a Rio de Janeiro. Popri speve stihla absolvovať štúdium medicíny (dokonca najťažšiu skúšku z anatómie urobila na jednotku) a neskôr vyštudovala aj hudobnú vedu na filozofickej fakulte.

Za účinkovanie na festivaloch získala cenu TV Zlatý Orfeus 1971, 3. cenu v Drážďanoch 1971, 1. cenu na Malte 1982. V roku 1981 spievala opäť na Bratislavskej lýre a s piesňou „Na cestu“ získala bronz v medzinárodnej súťaži. Od roku 1989 sa opäť venuje aj lekárstvu a lieči pacientov antropozofickou medicínou. Naďalej vystupuje v hudobných televíznych programoch a vydáva platne s rôznymi kompiláciami svojich piesní. Celkovo vydala 14 albumov a 70 singlov.

Slavomír Flimmel