Informácia k nadmernému výskytu komárov

113

Odborní pracovníci Úradu verejného zdravotníctva SR ako aj regionálnych úradov verejného zdravotníctva sú pripravení v rozsahu svojich kompetencií úzko spolupracovať a byť maximálne súčinní pri riešení problematiky nadmerného/kalamitného výskytu komárov v konkrétnych oblastiach SR (najmä v okolí povodí riek). Výskyt komárov je lokálnym problémom. Kompetenciou obce, prípadne príslušného samosprávneho kraja, je zvážiť a následne zabezpečiť vykonanie postrekov pre zníženie miery nežiaduceho obťažovania obyvateľov z dôvodu nadmerného výskytu komárov.

Orgány verejného zdravotníctva môžu v takýchto prípadoch, s prihliadnutím na uvedené skutočnosti, postreky iba odporúčať. Postreky môžu orgány verejného zdravotníctva nariadiť len v prípade, ak by to bolo potrebné za účelom zabránenia vzniku a šíreniu prenosného ochorenia. Riziko poškodenia zdravia v dôsledku uštipnutia komárom je podľa názoru epidemiológov minimálne. Komáre na území SR pôsobia na ľudí v prípade ich nadmerného výskytu predovšetkým obťažujúco, čím sú príčinou zhoršovania komfortu života, nie poškodzovania zdravia. Doposiaľ sa prenos závažnejšieho humánneho infekčného ochorenia prenášaného komármi na našom území nepotvrdil. Za posledných 12 rokov boli zaznamenané len sporadické prípady výskytu dirofilariózy (hlásené 3 prípady), inak toto ochorenie spôsobené parazitujúcimi vlásovcami postihuje predovšetkým zvieratá.

Ako sa môžu obyvatelia sami chrániť pred nepríjemným obťažovaním komármi:

  • oblečenie s „uzlíkmi“, aby hmyz nemohol vkĺznuť pod oblečenie,
  • natieranie nepokrytých častí tela repelentnými prípravkami,
  • používanie éterických látok vo vonných lampách, elektrických prístrojov s vyparovaním proti hmyzu a lapačov hmyzu,
  • mechanická ochrana obydlí sieťami na okná a dvere – ich ochrannú funkciu zvyšuje ošetrenie rámov a sietí insekticídmi, určenými na tento účel,likvidácia plytkých stojatých vôd, v ktorých je možný výskyt vajíčok komárov,
  • pravidelné kosenie trávnatých porastov v okolí obydlí,
  • vyprázdňovanie nádob na polievanie záhrad – ak to nie je možné, je vhodné na hladinu umiestniť plávajúce fólie, polystyrénové dosky, prípadne naliať malé množstvo jedlého oleja,
  • likvidácia komunálneho odpadu z okolia obydlí – napríklad plechovky a plastové fľaše, kde sa v zachytenej dažďovej vode môžu liahnuť komáre.

Zdroj: ÚVZ SR, foto: pixabay.com.