Inotaje Miloša Ráca

458

Púchovčania neustále radi chodia za umením. O tom svedčí aj návštevnosť nedávnej utorňajšej vernisáže, ktorá patrila ku ďalším vydareným a netradičným podujatiam. Vernisáž s názvom Inotaje nazrela do sveta abstrakcie a pestrých farieb. Predstavila totiž autora Miloša Ráca z Považskej Bystrice, ktorý je maliarom a sochárom zároveň. Je čerstvým držiteľom prestížneho ocenenia Roma Spirit 2016, ktoré dostal za rozvoj rómskej kultúry.

Hlavnou charakteristickou črtou umelcovej tvorby je abstrakcia a prevláda na všetkých vystavených maľbách. Na druhej strane jeho sochy znázorňujú konkrétne osoby a postavy, ktoré sú pre neho predovšetkým emotívnou výpoveďou. Sochy vytvára pomocou sochárskej hliny, ktorú povrchovo upravuje bronzovou patinou. Ako autor tvrdí, že jeho diela predstavujú pocity a sú spontánnym zachytením momentu. Dôležitá je pre neho tiež farebnosť, hravosť a pestrosť. „Umenie sa nedá napodobňovať, človek to musí sám vedieť cítiť. Ľudia to zistia a cítia, že to nie je ono, keď niekoho napodobňuje. Musí to byť autentické. Ja tvorím sám, z vlastnej hlavy a myšlienok,“ prezrádza autor o tom, ako vníma umenie.

Výstava je predajná a takmer všetky diela, okrem sochy Jána Kronera, sú prichystané pre nových majiteľov. Samotnú sochu J. Kronera sa chystá autor venovať rodine Kronerovcov, preto ju nie je možné kúpiť. Podobne venoval sochu aj frontmanovi legendárnej slovenskej kapely Elán – Jožovi Rážovi. V galérii vestibulu divadla bude výstava naďalej trvať aj po Veľkonočných sviatkoch. Sprístupnená verejnosti je až do 8. mája.

Text: Barbora Krchňavá, foto: Slavomír Flimmel