Jakub Mudrák na Svetových hrách mládeže deviaty

60

Reprezentatnti Cyklotrialového klubu Záriečie boli opäť úspešní na medzinárodnom fóre.

Najlepší súčasný jazdec Cyklotrialového klubu Záriečie Jakub Mudrák cestoval na Svetové hry mládeže do rodiska pápeža Jána Pavla II., malého mestečka Wadowice, kde sa najvýznamnejšie podujatie uskutočnilo 9. -11. augusta 2019. Jakub štartoval prvý rok v kategórii Minime, kde sa musel popasovať s mnohými, o rok staršími súpermi.

Navyše je to kategória, v ktorej sa prejavuje viac, ako v nižších kategóriách, rozdiel vo fyzickej vyspelosti jazdcov. Jakubovi nepomohla ani výborná technická vyspelosť dorovnať rozdiel v nejakých chýbajúcich centimetríkoch vzrastu. Navyše, týždeň pred spomínaným svetovým podujatím mala slovenská trialová reprezentácia Trialovú akadémiu v Lučenci. Na poslednom tréningu Jakub nešťastne pri výskoku na betónovú skruž spadol, pričom na betóne mu vznikli tržné rany na nose a ústach a Jakub skončil v rukách chirurga. Táto nehoda ho poznačila jednak fyzicky, ale aj psychicky, a tak sme do poslednej chvíle nevedeli, či bude schopný postaviť sa na štart na najvyššom podujatí svetového rangu tejto sezóny.

Na svetových hrách bolo zastúpených 16 štátov v šiestich kategóriách. Organizátori postavili päť sekcií z umelých prekážok priamo na námestí, ktoré museli jazdci absolvovať dva razy. V piatok sa uskutočnila súťaž národov, kde z každej kategórie jeden jazdec získaval body pre svoju krajinu – v Minime náš Jakub. Slovenská reprezentácia skončila na peknom šiestom mieste.

V sobotu bolo semifinále všetkých kategórii. V Jakubovej štartovalo 32 najlepších jazdcov sveta, z ktorých do finále mohlo postúpiť najlepších dvanásť pretekárov. Prekážky boli veľmi náročné, napriek tomu sa Jakubovi podarilo dostať medzi najlepšiu dvanástku z deviateho miesta.

V nedeľu sa jazdilo finále za veľmi horúceho počasia na sekciách podstatne vyššej náročnosti, ako v semifinále. Jakub predviedol veľmi peknú jazdu, stačilo to na deviate miesto, pričom okrem hendikepu nedávneho úrazu sa musel vysporiadať s nespravodlivým bodovaním niektorých rozhodcov.

Jeho klubová spolujazdkyňa, Kristína Sýkorová, odštartovala uplynulý víkend na Svetovom pohári vo Val di Sole v Taliansku. Bol to prvý pretek svetového významu po ročnej pauze, ktorú mala kvôli operácií kolena. Skončila na trinástom mieste. V septembri Kristínu čaká pretek C1 v Nemecku, v októbri absolvuje v Toskánsku s týždňovým odstupom svetový pohár a majstrovstvá Európy. Vyvrcholením sezóny budú MS v Číne začiatkom novembra.

Anna Šidlíková