Ján Krump: V komických postavách som ako ryba vo vode

631

Takmer štvrť storočie ho môžete s menšími i väčšími prestávkami vídať v predstaveniach ochotníckych divadiel z Púchova. Ján Krump, otec dvoch detí a vyštudovaný inžinier ekonómie, ktorý sa živí ako predajca dopravných pásov, doteraz účinkoval v celkovo ôsmich predstaveniach púchovských divadelných súborov. Najbližšie ho budete môcť vidieť v pozícii hlavného protagonistu v komediálne ladenej hre Mister Dolar, ktorej ďalšia repríza je prístupná aj verejnosti v rámci regionálnej súťaže ochotníckych divadiel dospelých 24. marca v Divadle Púchov. Odkiaľ pramení jeho vášeň pre divadlo a ako sa pripravuje na rolu? Ján Krump, herec i komik nielen na javisku nám ponúkol pohľad do života za oponou.

Mali ste rád divadlo už ako dieťa alebo vás pritiahlo postupne?
Možno je to dedičné, veď moja mama hrávala ochotnícke divadlo a patrila medzi skvelých recitátorov. Divadlo ma začalo priťahovať už keď som končil základnú školu a imitácie komických postáv ma hnali stále dopredu. Na gymnáziu sme nacvičovali krátke scénky a etudy. Účinkoval som v súbore mladých „A DOSŤ“, keď sme s rozprávkou „Kocúr v čižmách“ odohrali viac ako sto repríz. Vystúpenia po celom Slovensku aj v zahraničí boli prínosom a veľkou skúsenosťou mladého kolektívu. Veď nakoniec som si z tejto partie vybral svoju budúcu manželku na spoločnú cestu životom. Dlhú pauzu preťala v roku 2005 divadelná hra „RETRO“ v réžii Emílie Čibenkovej a potom v lete roku 2016 Stanislav Kozáčik urobil prvý reálny krok – dal dohromady staronový Divadelný súbor Makyta. Podarilo sa a myslím si, že sme potešili všetkých našich priaznivcov a podporovateľov. Sme jedna veľká divadelná rodina, poznáme sa roky, veď k dnešnému dňu sme naštudovali už tri celovečerné divadelné predstavenia (pozn. red.: Svet podľa Helen alebo maľovanie kvapiek – r. 2016, Kto už dnes nemá maslo na hlave – r. 2017, Mister Dolar – r. 2018).

Na ktoré vaše predstavenia si spomínate najradšej?
Každé predstavenie je niečím špecifické. Napríklad pri finišovaní nácviku poslednej divadelnej hry Mister Dolar som mal pocit, že pred premiérou sa už prejavuje ponorková choroba, keďže sme sa stretávali nonstop tri mesiace. No aká je silná naša divadelná rodina, keď už začiatkom januára sa komunikovalo na Facebooku, či by sme sa nestretli a kedy sa do reprízy zas uvidíme!

Prečo si myslíte, že vám sedia práve komické postavy?
Vo všeobecnosti mám veselú povahu, takže sa v komických postavách cítim ako ryba vo vode. Doteraz som hral viac-menej len komické roly, no je možné, že do budúcnosti naštudujeme so súborom aj vážnejšiu tematiku. Potom nech diváci posúdia, aká postava ide človeku viac k srdcu.

V poslednej hre DS Makyta „Mister Dolar“ bravúrne stvárnil rolu čašníka Jeana, alias Jovana Todoroviča – miliardára.

Aký je váš proces prípravy na rolu?
Každá herecká postava vyžaduje veľkú sebadisciplínu a množstvo úsilia. Snažím sa vložiť sa do postavy a dať zo seba čo najviac. Rozmýšľam, zvažujem, skúšam pohybovo alebo intonačne, akoto bude vyzerať na javisku. Samozrejme, predstava režiséra je v tomto prípade prvoradá.

Kto je vaším hereckým vzorom?
Mojím hereckým vzorom, čo sa týka púchovského divadla, je Viliam Hodoň, s ktorým som sa poznal od malička. Už dávno som poznal veľkú profesionalitu tohto púchovského divadelného velikána. Ďalší je Jaroslav Marvan, ktorý sa vedel stotožniť s charakterom postavy natoľko, že exceloval v každej postave, v ktorej účinkoval.

Ako sa prejavuje herectvo vo vašom profesionálnom či osobnom živote?
Herectvo mi pomohlo napríklad pri vystupovaní pred väčším množstvom ľudí, aj keď zdravé množstvo trémy je potrebné. A čo sa týka domova – manželka Renáta je bývalá divadelníčka a naše deti sú nasiaknuté rôznymi filmovými frázami a vetami, s ktorými niekedy so smiechom až cez slzy komunikujeme.

Ja ľahšie vystupovať pred domácim či cudzím publikom?
Je v podstate jedno, či hráme pre domáce alebo cudzie publikum. Pred každým publikom musíme byť vždy pripravení a mať rešpekt. Našou najväčšou odmenou je potlesk spokojného diváka. No doma potom dostávame väčšiu odozvu, ľudia na ulici aj známi sa radi podelia o svoj názor, pochvalu či kritiku.

Ako hodnotíte z pozície ostrieľaného divadelníka novú krv, ktorú badať na posledných predstaveniach?
Členovia Divadelného súboru Makyta majú za úlohu okrem naštudovania a odohratia divadelného predstavenia aj výchovu nástupcov, čo sa nám čiastočne aj darí. Veď oživenie krvi prospieva zákonite celému kolektívu. Pred hrou Mister Dolar sme pribrali dvoch nových členov (pozn. red.: Šimon Gabčo, Matej Drobný), ktorí sa na javisku ukazujú ako veľmi schopní adepti.

Sofia Martinková
Foto: Archív J. Krumpa, FB