Odštartoval Týždeň slovenských knižníc

198

Jubilejný 20. ročník Týždňa slovenských knižníc odštartoval aj v troch župných knižniciach a v Mestskej knižnice Vladimíra Roya v Púchove.

Celoslovenská akcia Týždeň slovenských knižníc s mottom Knižnice pre všetkých, ktorú organizuje Slovenská asociácia knižníc so Spolkom slovenských knihovníkov a knižníc už po dvadsiatykrát, pripadla v tomto roku pre Trenčiansky kraj na termín jarných prázdnin. Župné knižnice si ako tradične pripravili množstvo podujatí, a to najmä pre prázdninujúce deti.

Prázdniny – neprázdniny, dvere knižníc budú otvorené celý týždeň

Verejná knižnica M. Rešetku v Trenčíne odštartovala podujatie na podporu zviditeľnenia kultúrnych a vzdelávacích inštitúcií už v posledný februárový týždeň. Jeho predskokanom sa stalo prijatie trenčianskych literátov predsedom Trenčianskeho kraja Jaroslavom Baškom na pôde župného úradu v Trenčíne. Samotný program Týždňa slovenských knižníc v trenčianskej župnej knižnici v utorok 5. marca 2019 o 16.00 h vyskladá prednáška etnologičky a historičky Kataríny Nádaskej. Tá oboznámi verejnosť s jarným zvykoslovím v tradičnej ľudovej kultúre Slovenska. V stredu 6. marca 2019 o 10.00 h je naplánovaná beseda o novinkách vo svete zvukových kníh a službách pre nevidiacich a slabozrakých v trenčianskej knižnici. V ten istý deň odprezentuje v spoločenskej miestnosti knižnice svoju knihu Pesničky mojej mamy autor Jozef Opatovský. Celý týždeň od 11.00 h do 12.00 h sa deti môžu vyšantiť v tvorivých dielňach s názvom Prázdninové superkluby. Tie v pracoviskách knižnice s literatúrou pre deti a mládež budú zamerané na zážitkové poznávanie literatúry, kreslenie, strihanie, lepenie a zábavu.

Samotné týždeň trvajúce podujatie sprevádzajú okrem rôznorodých akcií, ako sú prednášky, besedy či prezentácia knihy aj bonusy pre registrovaných i neregistrovaných čitateľov. „Okrem bohatého kultúrneho programu poskytne Verejná knižnica M. Rešetku v Trenčíne aj počas tohtoročného Týždňa slovenských knižníc bezplatný zápis nových čitateľov do knižnice či možnosť vrátenia premeškaných výpožičiek bez sankčných poplatkov. Čítanie na verejnosti bude po minuloročnom vzore knižničná hliadka odmeňovať registračným poplatkom zdarma,“ prezradila riaditeľka VKMR v Trenčíne Gabriela Krokvičková. Registrovaní čitatelia tiež budú môcť v multimediálnej študovni knižnice na Jaselskej ulici 2 bezplatne využiť internet. Pobočka Juh a pracoviská na Jaselskej ponúknu zase burzu vyradených kníh.

Aktivity Mestskej knižnice Vladimíra Roya v Púchove

Zdroj: TSK, Mestská knižnica Púchov Vladimíra Roya