Je soplík choroba alebo nie?

1105

Je normálne že deti, ktoré navštevujú kolektívne zariadenia majú počas jesene a zimy opakovane nádchu a kašeľ a často niekoľko dní z mesiaca nenavštevujú materskú školu pre chorobu? Áno, je to normálne a fyziologické vo veku od 1–do 6 rokov.

Ak má dieťa len mierne zvýšenú teplotu do 38 stupňov, soplík a kašeľ, treba ho len stiahnuť na pár dní z kolektívu a preliečiť si doma. Veď bežné prechladnutie nie je predsa zápal priedušiek, angína, laryngitída či zápal stredného ucha. Nevyžaduje ani vyšetrenie pediatrom. Potrebuje iba podpornú symptomatickú liečbu do nosa a od kašľu, veľa teplých tekutín, naučiť fúkať nos a dôležitosť prítomnosti matky s dieťaťom je nevyhnutná. Každá matka najlepšie vie, či na dieťa niečo lezie alebo nejde o nič vážne. Každá dobrá učiteľka predsa nenechá dieťa so sviečkou pod nosom, ale pomáha mu smrkať nos.

Pediater je vždy rád ak dieťa od veku 1,5 roka už vie fúkať nos, je to výhra pre dieťa aj rodičov. Ak to deti nevedia, rodičia sa musia čo najviac snažiť to dieťa naučiť. To je názor pediatrov, ORL lekárov, alergológov a imunológov. Soplíky v materskej škole sú neuveriteľným problémom slovenských rodičov. Nikde v Európe a ani v zámorí rodičov sopeľ netrápi tak ako u nás. Rodičia sa dožadujú vyšetrení u detského lekára a u ORL lekára. Je to úplne zbytočné, len narastajú rady pred ambulaciami. Vieme že liečený alebo neliečený soplík trvá aspoň 7 dní, ak vie dieťa fúkať nos. Ak nevie, trvá to stále a dieťa je permanentne zafufňané.

Soplíky nie sú príčinou zvýšenej chorobnosti u detí

V rannom detstve prechádza imunitný systém dieťaťa viacerými náročnými skúškami a jednou z nich je aj nástup do kolektívu. Počas prvých rokov života sa naivná a neskúsená imunita musí vycvičiť, naučiť sa brániť a buduje a tzv. imunitná pamäť. Dieťa sa stretáva s viacerými vírusmi a baktériami, ktoré doma do troch rokov nepoznalo. Prichádza nová sociálna situácia, časť dňa strávená bez mamy, čo dieťa stresuje a má to vplyv na obranyschopnosť. Navyše nástup do materskej školy súvisí s príchodom jesene, pre ktorú je typická zvýšená aktivita vírusov.

Sopeľ nie je dôvodom vylúčenia dieťaťa z materskej školy. Treba ho utrieť a naučiť dieťa fúkať nos. Sopeľ nie až tak nákazlivý ako si myslia rodičia, veď nemajú vedomosti z epidemiológie a mikrobiológie. Sopeľ je produkt sliznice dýchacích ciest a nie je dôvod ho zastavovať, ako si to mnohí rodičia žiadajú. Je to vlastne obrana organizmu pred mikróbmi, ktoré sa jeho prostredníctvom vylučujú von už deaktivované imunitnými mechanizmami sliznice dýchacích ciest. Jeho farba závisí od druhu mikroorganizmov, ktoré telo takto likviduje. Skoro vždy sa infekcia začína čírym a riedkym sopľom a ten sa zahusťovaním mení na biely, žltý zelený.

V zahraničí sú deti v materskej škole bežne so sopľami a nikto to nijako nerieši. Normálnému zdravému dieťaťu sa imunita vyvíja do 6 roku života, deti v škole už nebývajú tak často choré. Šesťročné dieťa má už vyzretú imunitu. Ak má dieťa často angíny, zápaly priedušiek, zápaly uší a pľúc, mali by rodičia zvažovať, či ho do kolektívneho zariadenia budú dávať. Môžu zvážiť štvordňový pobyt s prestávkou v piatok alebo v stredu, alebo možnosť nenechávať dieťa spať v materskej škole, ale uložiť ho doma.

Téma určenia hraníc, kedy dieťa so sopľom môže alebo nemôže byť v MŠ je pomerne kontroverzná

Rodičia často požadujú od lekára CRP vyšetrenie, ktoré ale dilemu nerieši, nakoľko býva pri bakteriálnom ochorení a horúčke zvýšené až na 3. až 4. deň. Rodičia tento test považujú za dôležitý, ale nie je to tak, zbytočne stresujú lekárov. Je potrebné zmieriť sa s tým, že deti vo veku 1-6 rokov, ktoré navštevujú kolektív, môžu byť opakovane choré v zmysle vírusových infekcii. Všetko závisí od ich imunitnej odpovede, či sa infekcia skomplikuje alebo nie.

Náš najlepší imunológ doc. Miloš Jeseňák z Martina tvrdí, že pokiaľ je dieťa v kolektíve je fyziologické, aby bolo každý mesiac choré, symptomaticky preliečované a dokonca aj 5x s ATB je ešte norma, pokiaľ sa nejedná o priedušky, angíny, uši a zápal pľúc. Dokonca aj u alergikov zmeny vyvolané chladom a zmenami teploty a vlhkosti vzduchu zhoršujú vírusový infekt. Dôležité je cítenie rodiča, ktorý si pozná svoje dieťa a vie, či naňho niečo lezie (je unavené, plačlivé, zle spí, slabo papá, bolí ho hlava, hrdlo, uši, kašle, soplí a polihuje) alebo nejde o nič vážne.

Pravda však je, že rodičia, čo nemôžu vynechať prácu, podajú dieťaťu lieky od kašľu a teploty a dajú ho do kolektívu, čo je už vysoko nezodpovedné. Veď dieťa pri chorobe najviac potrebuje pokoj a matku v domácom prostredí. Imunológ dodáva, že ak sa rozvinie klasická infekcia dieťa, treba nechať doma odsledovať a potom až riešiť vyšetrenie u pediatra, naopak ak sú prejavy mierne, dieťa má upchatý nos, občas zakašle, soplí riedko, je bez teploty, môže ísť do materskej školy.

V detskom veku je užšia nosová dutina deti, môžu mať zväčšenú nosnú mandľu, nevedia fúkať nos alebo správne smrkať. Treba vedieť, že na posilnenie imunity je dôležitá pravidelná hygiena nosa, čo je v rámci prevencie a posilnenie imunity veľmi dôležité. Dôležité sú napríklad: inhalácie, preplachy nosa, saunovanie v infra saune, imunomodulačné prírodné látky a láska rodiča.

MUDr. Eva Cígerová
Foto: Pixabay