Jediná poľnohospodárska škola v kraji pozýva na víkend otvorených parkov a záhrad

291

Areál Strednej odbornej školy (SOŠ) Pruské v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) bude prvý júnový víkend otvorený pre širokú verejnosť.

Hlavnou témou jubilejného desiateho ročníka Víkendu otvorených parkov a záhrad sú Záhrady Európy. Na Slovensku sa podľa riaditeľky SOŠ Pruské Janky Fedorovej nachádza 73 parkov a záhrad. V areáli Strednej odbornej školy v Pruskom ako jedinej poľnohospodárskej školy na území Trenčianskeho kraja sa tiež rozprestiera jeden z parkov, a to park s prívlastkom historický. Ladený je v anglickom štýle a verejnosti má čo ponúknuť.

Premiérový ročník kultúrno-vzdelávacieho podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad v školskom areáli školy v Pruskom začne v piatok 1. júna 2018 folklórnym pásmom. Po ňom na návštevníkov čaká prehliadka školy, areálu i priľahlého historického parku so vzácnymi druhmi stromov. „Naším cieľom je prezentovať širokej verejnosti hodnotnú lokalitu, zaujímavosti a relevantné informácie o krajinárskom parku a prírodnej záhrade v Pruskom. Formou odborného výkladu budú návštevníkom poskytnuté bližšie informácie o histórii obce, jej pamiatkach, ako i o pôsobení významných osobností obce až po jej súčasnosť,“ uviedla na margo podujatia riaditeľka školy Janka Fedorová. Počas prehliadky bude verejnosti predstavený školský areál prostredníctvom osobnej interpretácie sprievodcov. Okrem toho si študenti školy i návštevníci v rámci „Prírodnej telocvične“ môžu aj zasúťažiť v rôznych druhoch športov v prírodnom prostredí.

Súčasťou akcie bude tiež prednáška o prírodnej záhrade v priestoroch SOŠ Pruské. Škola sa totiž môže pochváliť certifikátom prírodnej záhrady. „Fenomén prírodných záhrad naberá v posledných rokoch na obrátkach, preto nás teší, že škola v našej zriaďovateľskej pôsobnosti sa vydala zelenou cestou a aj prostredníctvom svojej prírodnej záhrady šíri myšlienky Zelenej župy nielen medzi študentov školy, ale vďaka Víkendu otvorených parkov a záhrad aj medzi širokú verejnosť,“ uviedol projektový manažér Zelenej župy Martin Macíček. Škola svoje brány nechá pre verejnosť otvorené až do nedele 3. júna 2018. Podujatie bude ukončené svätou omšou na námestí pred Farským kostolom. Koniec slávnosti Božieho tela je naplánovaný pri Grotte v areáli SOŠ Pruské.

Príďte stráviť prvý júnový víkend do areálu jedinej poľnohospodárskej školy v Trenčianskom kraji a zistiť viac o tom, ako môžete vlastnú záhradu premeniť na prírodnú. Tešia sa na vás študenti i pedagogický zbor školy.

Zdroj: TSK