Jedinečná výstava Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici

242

Vo výstavných priestoroch Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici je sprístupnená výstava autora Zdenka Dzurjanina, ktorý za osem rokov (2008 – 2015)  prešiel každú slovenskú obec a mesto a zhotovil viac ako 4.100 fotografií slovenských kostolov.

Vo výstavných priestoroch Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici je sprístupnená výstava autora Zdenka Dzurjanina, ktorý za osem rokov (2008 – 2015)  prešiel každú slovenskú obec a mesto a zhotovil viac ako 4.100 fotografií slovenských kostolov. Jeho výstava zachytáva historický aj architektonický vývoj rímskokatolíckych, evanjelických, gréckokatolíckych, reformovaných i pravoslávnych chrámov. „Obdivuhodné úsilie Zdenka Dzurjanina o digitalizáciu všetkých kresťanských kostolov na Slovensku podporil pán Pavol Demeš, a tak v jeho kurátorskej koncepcii vznikla unikátna výstavná prezentácia sakrálnych objektov,” vysvetlila riaditeľka Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici Petronela Rágulová.

Putovná fotograficko-faktografická výstava s názvom Videl som všetky kostoly Slovenska  už navštívila mestá ako Štrasburg, Vroclav, Varšava či Bratislava. Aktuálne si ju až do polovice decembra môžu pozrieť aj obyvatelia Trenčianskeho kraja. „Návštevníci nášho múzea si v prípade záujmu môžu zakúpiť aj pamätnú pohľadnicu s mapou všetkých kostolov, čím podporia dokumentačné aktivity autora na zachovanie kultúrneho dedičstva Slovenska,“ doplnila riaditeľka Vlastivedného múzea. Okrem fotografií sakrálnych objektov na nej môžete vidieť aj veľkorozmernú mapu s vyobrazením všetkých 4.124 kostolov. Na základe úspešného projektu vznikla aj internetová stránka www.kostolyslovenska.sk, teda internetová verzia projektu, ktorá umožňuje rýchle a pohodlné vyhľadávanie kostolov vrátane ich krátkej charakteristiky.

Výstava je sprístupnená v priestoroch Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici na Ulici slovenských partizánov v rámci celoslovenského podujatia Dni európskeho kultúrneho dedičstva. Pozrieť si ju môžete v pracovných dňoch v čase od 7.00 h do 15.00 h až do 15. decembra 2018.

Zdroj: TSK