O prvenstvách v SMHL rozhodla vyrovnanosť výkonov

198
Aj z celkového tretieho miesta mali napokon Podhorania radosť. Foto: SMHL

SLOVENSKO-MORAVSKÁ HASIČSKÁ LIGA
Šestnástky ročník nadnárodnej súťaže dobrovoľných hasičských zborov v požiarnom útoku – Slovensko-moravská hasičská liga je minulosťou. Prvenstvo v súťaži mužov putuje po deviatich rokoch opäť na Moravu.

Podobne, ako v roku 2009, i tento rok sa na piedestál postavili dobrovoľní hasiči z Brumova. Ich víťazstvo je úplne zaslúžené. S výnimkou prvých dvoch kôl, kedy raz útok nedokončili a raz skončili v poli porazených, neskončili ani raz horšie ako na piatom mieste. Štyri víťazstvá, dve druhé miesta a trikrát umiestnenie na tretej priečke ich posunuli do čela seriálu, ktorý napokon vyhrali s takmer štyridsaťbodovým náskokom pred Stupným a takmer 60-bodovým náskokom pred obhajcom minuloročného prvenstva z Podhoria.

Podhoranov nezastihol uplynulý ročník v optimálnej forme. Pripísali si na svoje konto iba dve víťazstvá a tri druhé miesta, čo je na lepšie ako tretie miesto málo. Aj o stupienok víťazov sa napokon triasli do poslednej chvíle, v záverečnom podujatí v Ďurďovom totiž opäť útok nezvládli útok svojich predstáv a to, že skončili napokon bronzoví je aj výsledkom rovnako pokazeného útoku Zbory. Zbora bola príjemným prekvapením tohto ročníka, keď doma odštartovali sériu výborných umiestnení. Doma vyhrali a víťazstvá zopakovali aj vo Svinnej a Podlužanoch. Pomaly atakovali špičku súťaže, no v posledné tri kolá nezvládli a napokon sa museli uspokojiť so štvrtou priečkou.

Do elitnej desiatky sa z družstiev z Púchovského okresu dokázali dostať dobrovoľní hasiči z Hoštinej a Lednických Rovní. Hoštiná obsadila celkovo siedmu priečku. Ak by však dokázala
viackrát zopakovať výkon ako vo Svinnej, kde skončili druhí, môžu v budúcom ročníku pomýšľať aj na lepšie umiestnenie. Lednické Rovne skončili o priečku nižšie. Ďalšie družstvá Púchovského okresu zaostali za očakávaním. Ihrište skončilo jedenáste, Visolaje dvanáste, Nosice štrnáste a Dohňany obsadili poslednú dvadsiatu priečku.

V ženskej súťaži triumfovali prvýkrát dievčatá z Nedašovej Lhoty. Po slabšom úvode v druhej polovici súťaže podávali vyrovnané výkony a svoj triumf podčiarkli víťazstvom v záverečnom podujatí v Ďurďovom. Pripísali si na svoje konto štyri víťazstvá a celkovo triumfovali s náskokom štyroch bodov pred Ihrišťom (na snímke dole) a Žabkami z Nosíc. Nosičanky síce triumfovali v priebehu ročníka až v piatich podujatiach, no nevyhli sa obrovským výkyvom, keď až šesťkrát si pripísali na svoje konto iba po dva body. Nosičanky tak nestačili v konečnom účtovaní ani na Ihrišťanky. Tie síce triumfovali v celom seriáli iba raz, no až päť druhých a tri tretie miesta ich napokon katapultovali na celkovo druhú priečku. Aj štvrtá priečka v celkovom ženskom hodnotení patrí družstvu z okresu Púchov zásluhou dievčat Kvašova.

Celkovo možno uplynulý ročník Slovensko-moravskej ligy hodnotiť pozitívne. Popri zvyšujúcej sa úrovne podujatí zo strany usporiadateľov, vyrovnanosti výkonov v mužskej i ženskej kategórii a veľkému diváckemu záujmu je tak jediným negatívom súťaže klesajúci počet účastníkov, najmä v ženskej kategórii. Kompetentní tomu budú zrejme venovať väčšiu pozornosť aj na jesennom sneme, aby sa výborná súťaž posunula o level vyššie.

Celkové poradie SMHL v ročníku 2018
Muži: 1. Brumov B – 201 bodov, 2. Stupné – 165 bodov, 3. Podhorie – 138 bodov, 4. Zbora – 136 bodov, 5. Ďurďové – 131 bodov, 6. Valašské Příkazy – 98 bodov, 7. Hoštiná – 92 bodov, 8. Lednické Rovne – 90 bodov, 9. Svinná – 88 bodov, 10. Podlužany – 86 bodov, 11.
Ihrište – 86 bodov, 12. Visolaje – 79 bodov, 13. Francova Lhota – 77 bodov, 14. Nosice – 76 bodov, 15. Krásno – 72 bodov, 16. Nedašova Lhota – 58 bodov, 17. Tŕstie – 49 bodov, 18. Lehota pod Vtáčnikom – 49 bodov, 19. Ruskovce – 41 bodov, 20. Dohňany – 29
Ženy: 1. Nedašova Lhota – 86 bodov, 2. Ihrište – 82 bodov, 3. Nosice-žabky – 78 bodov, 4. Kvašov – 68 bodov, 5. Dežerice – 65 bodov, 6. Kocurany – 51 bodov, 7. Dulov – 36 bodov, 8. Horná Poruba – 28 bodov.
-pok-

DHZ Ihrište – ženy.