Jubilejné XX. medzinárodné výtvarné sympózium v Belušských Slatinách a výstava v Divadle Púchov

153

V termíne 21.-27. októbra 2023 sa konalo JUBILEJNÉ XX. medzinárodné výtvarné sympózium v Belušských Slatinách, realizované s finančnou podporou Trenčianskeho samosprávneho kraja a mesta Púchov.

V ateliéri tvorili maliari Andrzej FRONCZAK a Anna SCHUMACHER z Poľska, umelecký fotograf Pavel TALICH z Čiech, slovenskí maliari Marián KOMPÁNEK, LUFFÉ, SANCHO a Zuzana VAVERČÁKOVÁ z Nimnice. Hostkou sympózia bola ďalšia výtvarníčka v púchovského regiónu Paulína PREKOPOVÁ.

V exteriéri pracovali traja sochári: Peter Simpson ZANONY z Nemecka, ktorý vytvoril aj obrazy, a slovenskí sochári Pavol HAJDÚK a Jaroslav MARTIŠ.

Výstavu diel účastníkov sympózia v priestoroch Divadla Púchov otvorila vernisáž vo štvrtok 26.10. 2023. Výstava potrvá do 7.11.2023

DVADSAŤ výtvarných sympózií v Belušských Slatinách prinieslo okrem umeleckého rozmeru tohto podujatia, ktoré sa za roky stalo tradičným, aj naplnenie zámeru organizátorov – zviditeľňovať krásy PÚCHOVSKÉHO REGIÓNU prostredníctvom umenia.

Prvé sympózium sa uskutočnilo v roku 2011. Tradičný formát striedali tematické sympózia: mladí umelci, poštová známka, stretnutie priateľov. Sympózií sa zúčastnilo viac ako 60 umelcov z Čiech, Nemecka, Poľska, Ukrajiny a zo Slovenska. Zo stretnutí zostali nielen umelecké diela, ale množstvo nezabudnuteľných zážitkov a krásne priateľstvá.

Jaroslav Martiš a Eva Zábrodská, ART Belušské Slatiny