Kampaň na zvýšenie rómskej zamestnanosti podporilo už 120 firiem

115

Občianske združenie Divé maky spustilo kampaň PRIJATEĽNÍ.SK pred dvomi mesiacmi a na výzvu smerujúcu k podpore zamestnanosti rómskej menšiny zareagovali zamestnávatelia pozitívne. Už 120 firiem na Slovensku sa hlási k myšlienke, že predsudky a akákoľvek diskriminácia na trh práce nepatria.

Na diskrimináciu Rómov na trhu práce neustále poukazujú rôzne európske, ale aj svetové štúdie. Aj preto sa občianske združenie Divé maky rozhodlo spustiť kampaň PRIJATEĽNÍ.SK, ktorá vyzýva zamestnávateľov, aby dali Rómom šancu  a uchádzačov o zamestnanie posudzovali na základe vedomostí, zručností a kvalifikácie a nie na základe farby pleti či etnického pôvodu. Od spustenia kampane ubehli dva mesiace a stretla sa s pozitívnou odozvou. Podporil ju aj prezident Andrej Kiska, ktorý v marci prijal jej autorov. „Keď sme plánovali túto iniciatívu, našou najväčšou obavou bolo, či sa do zoznamu zodpovedných zamestnávateľov zapojí dostatok firiem. Túto možnosť zamestnávatelia mali a stále majú na webovej stránke kampane. Pár dní po jej spustení však začal zoznam rýchlo narastať a bolo jasné, že na Slovensku je veľa  zodpovedných firiem, ktoré sa stotožňujú s myšlienkou zamestnávania bez predsudkov. Touto cestou sa chceme poďakovať finančným partnerom kampane a všetkým zodpovedným firmám na Slovensku, ktoré sa snažia pomáhať k pozitívnej zmene celej našej spoločnosti,“ zhodnotila Barbora Kohútiková z občianskeho združenia Divé maky.

V oblasti uplatnenia marginalizovaných rómskych komunít na trhu práce však podľa Slavomíra Hidaša z Inštitútu finančnej politiky nastal len malý progres, v porovnaní s väčšinovou populáciou je miera zamestnanosti Rómov približne tretinová. Aj Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) vo svojom aktuálnom Ekonomickom prehľade Slovenska 2019 na základe dát prognózuje, že ak by sa zvýšila zamestnanosť Rómov a ich produktivita na úroveň väčšinovej populácie, hrubý domáci produkt Slovenska by do roku 2060 vzrástol o viac ako 12 %. Správa zároveň konštatuje, že Rómovia potrebujú lepší prístup k vzdelávaniu, na trh práce a k iným verejným službám. „V princípe sú tieto možnosti dostupné celej populácii Slovenska, pre marginalizovanú rómsku populáciu však existuje viacero faktorov, ktoré predstavujú výrazné bariéry pre štúdium, či nájdenie si práce. Jednou z bariér uplatnenia sa je diskriminácia, na ktorú reaguje aj iniciatíva Prijateľní.sk. Diskriminácia, či etnicita by nemali predstavovať kritérium pre uplatniteľnosť na trhu práce,“ dodáva Hidaš.

Zodpovední zamestnávatelia dali o sebe vedieť na Prijateľní.sk

Medzi prvých zamestnávateľov, ktorí deklarovali, že pri posudzovaní uchádzačov o zamestnanie vnímajú len vzdelanie a zručnosti a nie etnický pôvod, sa zaradili spoločnosti Amrop Slovakia, Pixel Federation, Slovak Telekom, Tesco a KOSIT, ich počet stále stúpa. Na kampaň zareagovali aj prevádzkovatelia pracovného portálu Kariera.sk, na ktorom vytvorili sekciu „Zodpovední zamestnávatelia”. Nachádzajú sa tam pracovné ponuky zamestnávateľov, ktorí sa pridali k iniciatíve Prijateľní.sk. Ladislava Molnárová, Talent Acquisition Partner, Amrop Slovakia konštatuje, že im v spoločnosti záleží na vytváraní férového pracovného prostredia, ktoré neznevýhodňuje uchádzačov o zamestnanie na základe národnostnej príslušnosti, farby pleti či iných kritérií. „Odmietame akúkoľvek diskrimináciu na trhu práce. Spolu s partnermi – veľkými a múdrymi zamestnávateľmi, s ktorými nás spájajú nielen pracovné väzby, ale najmä spoločné hodnoty a zodpovedné správanie, chceme prispieť k jej eliminácii. Aj preto sme podporili kampaň Prijateľní.sk a medzi prvými sa postavili na stranu slabších, ktorým rodinné alebo sociálne podmienky nedovoľujú uvoľniť a rozvíjať svoj talent,“ dodáva Molnárová.

Zdroj: OZ Divé maky.