Kandidátom na prednostu Okresného úradu v Púchove je Marián Herdel

933

Kandidátov na prednostov okresných úradov bude môcť zhodnotiť aj verejnosť, vyzval ju na to premiér Igor Matovič. Nazval to „verejnou lustráciou“, nominantov nájdu ľudia na špeciálnom webe. Dodal, že obsadzovať sa bude 72 miest prednostov, v  „predvýbere“ je  70 mien. Verejnosť sa môže k nominantom vyjadriť do 10. júla. Kandidátov na šéfov okresných úradov môže každý lustrovať na stránke prednostovia.sk.

Premiér na  tlačovej konferencii v pondelok 6. júla 2020 zopakoval, že sa začína odpolitizovanie štátnej správy a jej sprofesionalizovanie. Politicky nominovaný bude len šéf úradu, ostatní úradníci sa budú podľa neho vyberať podľa odbornosti. Nominantov na šéfov OÚ bude môcť posúdiť aj verejnosť. „Chcel by som poprosiť ľudí o pomoc, aby na webovej stránke prednostovia.sk, kde nájdu všetkých kandidátov vybraných do okresných úradov po Slovensku, aby v prípade, že majú akékoľvek vedomosti o nejakých skutkoch v minulosti týchto ľudí, najmä ide o morálne prešľapy z minulosti, aby nám na tejto stránke dali vedieť, aby sme sa vyhli prípadným problémom,“ povedal Igor Matovič.

Ľudia budú môcť podľa premiéra posúdiť, či sú títo „predvybratí“ ľudia morálne spôsobili vykonávať pozíciu prednostov. S informáciami bude podľa neho konfrontovaný aj samotný kandidát. Ak neobstojí, určite ho podľa premiéra Igora Matoviča nebudú menovať. Dodal, že keď ktokoľvek z prednostov urobí chybu, dá ho odvolať.

Na webovej stránke prednostovia.sk sme našli aj meno kandidáta na prednostu Okresného úradu v Púchove. Je ním 44-ročný Mgr. Marián Herdel, dispečer letovej prevádzky z Novej Dubnice, ktorý kandidoval v parlamentných voľbách na 97. mieste kandidátky za hnutie OĽANO.

Zdroj: minv.sk, obycajniludia.sk