Karate: Posledný pohár SFKBU v roku 2018

449

V sobotu 20.10.2018 sa konal vo Veľkom Krtíši posledný zo seriálu turnajov Slovenskej federácie karate a bojových umení. Súťaž prebiehala v cvičení tradičných zostáv – kata, cvičení so zbraňami – kobudo a v športovom zápase – kumite.

Púchovčanov bolo tentoraz trochu menej, nakoľko nie všetci mohli do Veľkého Krtíša pricestovať, na druhej strane sa súťaže zúčastnili aj skúsení reprezentanti Slovenska a tí zabodovali. No radosť spravila aj najmladšia generácia, ktorá si opäť našla miesto na stupňoch víťazov.

Z tých najskúsenejších sa na súťaž vrátil Michal Kunst, ktorý cvičil v súťaži kata nad 18 rokov a presvedčivo ju vyhral. Rovnako vyhral aj súťaž v kobudo – cvičení s dlhou zbraňou a tak kouč mladých púchovských pretekárov ukázal, že zodpovedný prístup k tréningom má vždy, či už tak alebo tak, pozitívny výsledok. Je potrebné priznať, že karate má určitý nedostatok v subjektivite hodnotenia. No pokiaľ niekto, aj boduje na súťažiach, aj trénuje so starými majstrami, z jednej či druhej strany sa ocenenia dočká. No starí páni určite hodnotia presnejšie. Takže zameranie na tradičné karate má pozitívum v tom, že výsledky sú len veľmi ťažko spochybniteľné.

Druhý z reprezentantov, ktorí v súčasnosti začínajú štúdium na školách mimo Púchov a na tréningoch ich vidno pomenej, bol Tomáš Čvirik. V kata na medailovom mieste neskončil, no v cvičení s dlhou zbraňou skončil na peknom druhom mieste a spolu s Michalom boli dorastu pekným vzorom.

Medzi najmenšími sa črtá skupinka detí, ktoré majú záujem, na tréningoch si udržia koncentráciu a cvičia naozaj pekne. Tentoraz opäť zabodovala trojica Maťko Behro, Maťko Jancík a Nikol Arany v súťaži družstiev. Navyše oproti minulému kolu v Prievidzi, keď získal bronz medzi deťmi pod 8 rokov, tentoraz skončil v tejto kategórii tretí Maťko Jancík. Navyše v kategórii 9-10 ročných sa prestriedali na stupňoch Jakub Hikl, ktorý bol na minulom kole druhý s Radovanom Čačom, ktorý bol tretí túto sobotu v Krtíši.

Škoda, že na turnaj nemohlo ísť viac pretekárov, nakoľko prebiehal v priateľskej a pohodovej atmosfére a výkony aj tých, ktorí tentoraz nebodovali, sú prísľubom do budúcnosti.