Klamstvo o voličoch z cudziny

927

Priaznivci bývalého primátora vymýšľajú jednu absurdnejšiu aféru za druhou. Pol roka otravujú atmosféru v meste kauzou mestských bytov. Vraj primátor R. Henek chce kšeftovať s mestskými bytmi. Pritom primátor o predaji bytov nemôže rozhodovať a mestské zastupiteľstvo za posledných 6 rokov žiaden byt nepredalo a ani sa nechystá predať. Primátor dokonca ani nedal súdnou cestou vysťahovať nájomníkov mestských bytov, ktorí bývajú bez nájomnej zmluvy a nechal celú pseudokauzu na rozhodnutie novému vedeniu mesta, ktoré vzíde z novembrových volieb.

Primátor R. Henek vraj udeľuje trvalý pobyt cudzincom

Najnovšie Michalcov funklub rozširuje na internete nezmysly, že primátor R. Henek prideľuje na mestskom úrade trvalé pobyty cudzincom zo Srbska a Rumunska, ktorých hlasy chce „špinavo“ využiť vo voľbách v prospech svojej manželky. Adela Šusteková na facebookovej stránke Púchovských novín píše: „…Viete co bude este zaujimavejsie pan Flimmel? Kolko hlasov ziska kandidatka na primatorku zo svojim dost velkym podivnym Rumunsko-Srbskym funklubom… Co tak napisat clanok o tom? Myslim ze by tato kauza obcanov urcite zaujimala. Ale o tom pisat asi nemate dovolene.“ A Lukáš Čimo sa pýta: „Inak co je na tom pravdy, ze rumunsko, srbsko a ukrajinske hlavy, dostavaju obcianstvo a huckaju ich volit jedneho a toho isteho cloveka? Vraj sa tu maju robit spinavosti.“

Konšpiračné bludy na www.puchov.in z dňa 24.10.2018.

Trvalý pobyt cudzincom udeľuje cudzinecká polícia

Pravdy na týchto fámach je veru veľmi málo. V komunálnych voľbách naozaj môžu hlasovať nielen občania SR, ale aj cudzinci s trvalým pobytom v danom meste. Tak to bolo aj v minulosti. Počet cudzích štátnych príslušníkov pracujúcich v Púchove v posledných rokoch naozaj pribúda. Nie všetci však získajú trvalý pobyt. Trvalý pobyt cudzincom neudeľuje mesto – neudeľuje ho primátor a ani mestský úrad. Udeľuje ho Úrad hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru SR, ktorý spadá pod Ministerstvo vnútra SR.

Počet cudzincov s trvalým pobytom v Púchove klesá

Podmienky na udelenie trvalého pobytu sú také prísne, že v roku 2018 ho v Púchove cudzinecká polícia udelila len trom cudzincom. Primátor a ani žiadny mestský orgán o tomto udelení nijako nerozhodoval. Cudzinecká polícia svoje rozhodnutie len oznámi mestskému úradu. Počet cudzincov s trvalým pobytom v Púchove od posledných volieb v roku 2017 do dnešných dní mierne klesol. Vo voľbách do orgánov TSK v roku 2017 mohlo voliť v Púchove 316 cudzincov. K 25.10.2018 má mestský úrad od cudzineckej polície hlásenie o 300 cudzincoch, ktorí majú právo voliť v novembrových komunálnych voľbách.

Keď M. Michalec na FB avizuje svoje nové video, jeho funklub už vie, že bude o voličoch z cudziny.

Cudzinci s trvalým pobytom v Púchove bez uvedenia adresy

Cudzinci môžu o svoje trvalé bydlisko na konkrétnej adrese prísť. Ak zostanú v Púchove naďalej žiť, cudzinecká polícia ohlási mestskému úradu, že cudzinec má trvalý pobyt v Púchove, ale už nemá určenú adresu svojho pobytu. Aj vtedy sú mestské orgány povinné zabezpečiť cudzincovi možnosť voliť. Koncom roku 2017 bolo v Púchove evidovaných 188 cudzincov s adresou trvalého bydliska a 128 cudzincov bez uvedenia konkrétnej adresy. Prví mohli voliť v mieste svojho bydliska. Druhí mohli voliť vo volebnom okrsku č.8, do ktorého patrí budova mestského úradu. Rovnako to bude aj v tomto roku, len cudzincov bude menej. Z hlásenia cudzineckej polície k 25.10.2018 mestský úrad eviduje 174 cudzincov s adresou svojho pobytu a 126 cudzincov bez určenej adresy.

Aké kauzy nás ešte do volieb čakajú?

Politici všade vo svete radi zneužívajú to zlé v nás. Voličom sugerujú ohrozenie cudzincami a potom využívajú ich negatívne emócie voči iným národom. Na Slovensku sa za posledných 28 rokov demokracie výborne darilo politikom, ktorí rozširovali nenávisť voči Čechom, Maďarom, Rómom, Židom a v posledných rokoch voči moslimom. Niektorí politici sa dnes snažia využiť nacionalistickú a rasovú nevraživosť aj v komunálnych voľbách. Ak v predvolebnej kampani nacionalistická karta nezaberie, čo môžeme ešte do volieb očakávať? S akými klamstvami vyrukuje Michalcov funklub? Možno využije staré osvedčené hoaxy. Napríklad, že primátor R. Henek postrekuje Púchov z lietadiel (chemtrails), aby otrávení a zmanipulovaní voliči volili jeho manželku. Alebo, že za mestským úradom každú noc pristáva UFO a primátor R. Henek kvôli voľbám registruje trvalý pobyt Marťanom. Chorobná zlomyseľná fantázia a ľudská hlúposť bohužiaľ nemajú hranice.

Slavomír Flimmel
Ilustračné foto: pixabay.com