Končí prevádzka osobných vlakov na trase Púchov – Horní Lideč

4809
Pred dvomi rokmi sa konali oslavy 80 rokov existencie železnice Púchov - Horní Lideč. Dnes sa na tejto trati rušia všetky medzištátne osobné vlaky. Foto: Slavomír Flimmel.

Nový cestovný poriadok prinesie komplikácie s dopravou pre obyvateľov v česko-slovenskom pohraničí. So starým cestovným poriadkom končí spolu trinásť osobných vlakov, ktoré prepravovali cestujúcich medzi stanicami Horní Lideč a Púchov. Zlínsky kraj sa na ich prevádzke na ďalšie obdobie nedohodol so slovenským národným dopravcom Železničnou spoločnosťou Slovensko (ZSSK).

Podľa informácií z českej tlače sa skončí prevádzka osobných vlakov kvôli tomu, že slovenský dopravca žiadal za prevádzku svojich vlakov príliš vysokú čiastku, ktorá presahuje 200 korún za vlakokilometer. Doteraz na trase jazdil ZSSK v spolupráci s Českými dráhami slovenskými dvojpodlažnými jednotkami 671. Problém vznikol vo chvíli, kedy sa celý prevádzkové súbor, do ktorého patria aj trate smerujúce na Slovensko, rozhodol kraj zadať spoločnosti Arriva vlaky. Tá mala prevádzkovať vlaky do Púchova sama, ale na slovenskej strane firma narazila. O jej služby vlakov až do Púchova nebol záujem. Preto sa Zlínsky kraj rozhodol vlaky neobjednávať. V praxi tak budú jazdiť osobné vlaky z Púchova len do poslednej slovenskej zastávky Strelenka.

Rozhodnutie znamená, že ľudia z Horného Lidče a Střelnej prídu o priame spojenie vlakom s obcami na Slovensku hneď za hranicami. Na slovenskom území podľa vyjadrenia predstaviteľov Zlínskeho kraja nahradia tieto osobné vlaky autobusy. Rozhodnutie krajského organizátora dopravy Koved už zverejnila na svojich stránkach aj obec Střelná. Na trase Horní Lideč – Púchov naďalej zostane v prevádzke spojenie diaľkovými vlakmi (rýchlikmi).

Zdroj: zdopravy.cz