Na Vieske Bezdedov zaburácali trialové motory

578

V krásnom slnečnom počasí sa na Vieske Bezdedov v prímestskej časti mesta Púchov v dňoch 21. – 22. 9. 2019 uskutočnili Medzinárodné Majstrovstvá Slovenskej republiky v triale ako piate a posledné podujatie sezóny.

Trial je motocyklová disciplína, v ktorej nejde ani tak o čas, ale predovšetkým o zručnosti súťažiaceho pretekára, ktorý musí prekonať v náročnom teréne rôzne prekážky tak, aby sa nohou nedotkol zeme. Za každý dotyk so zemou dostáva trestný bod. Víťazom sa stáva ten pretekár, ktorý mal najmenej trestných bodov. Púchovská dolina sa môže pochváliť skutočnosťou, že trial na Slovensku začal práve tu, keď v roku 1970 zväzarmovci v obci Záriečie uskutočnili prvé miestne podujatie v triale pod názvom Záriečské sliapačky. V roku 1974 usporiadali Záriečania celoštátnu československú súťaž v triale. Posledným pretekom v triale v Záriečií boli Majstrovstvá ČSSR aj s účasťou Rakúska v roku 1991.

Trial na doline nezanikol, ale pokračoval v obci Dohňany Zbora a na Vieske Bezdedov, kde má silné korene hlavne vďaka miestneho Trial klubu Kamikadze. A práve tento klub usporiadal prekrásne podujatie z päťdielneho seriálu Medzinárodných majstrovstiev Slovenska v triale. Trať mala 15 kontrolovaných úsekov rôznych obťažností. Pretekov sa zúčastnilo 60 pretekárov z piatich štátov: Slovenska, Poľska, Maďarska, Českej republiky a dvaja pretekári boli dokonca z Veľkej Británie. Okrem toho sa pretekov zúčastnilo aj 12 detí, ktoré mali pripravené detské sekcie v dvoch kategóriách. Svoju kategóriu mali aj ženy.

Úspech domáceho klubu Kamikadze

Za domáci klub Kamikadze štartovalo 10 pretekárov. V kategórii hobby prvé miesto získal v sobotu domáci jazdec Jozef Fúsik z Ihríšť a v nedeľu skončil na druhom mieste. Pekné druhé miesta si vo svojich kategóriách vybojovali Ján Gurín a Milan Gurín z Viesky Bezdedov a na treťom mieste vo svojej kategórii skončili Tomáš Marcina zo Zbore a Daniel Mikuš z Lazov pod Makytou. V tomto poslednom preteku sa rozhodovalo aj o majstroch Slovenska.

Pretekári domáceho klubu Kamikadze sa umiestnili nasledovne:
– kategória žiak do 8 rokov – 2. miesto Matúš Ofúkaný, 3. miesto Zuzana Gurínová;
– kategória ženy – 2. miesto Lucia Gurínová;
– kategória classic – staré motocykle – 3. miesto Ľubomír Gurín.

Víťazom pohára Slovenskej federácie sa stal Jaroslav Gažo z Viesky Bezdedov. Majstrom Slovenska v kategórii kadet do 17 rokov sa stal Ján Hudák z Dohňan.

Ostatné výsledky

– kategória žiak do 8 rokov – 1. miesto Max Szabo (SVK), ktorý sa stal aj absolútnym víťazom pohára SMF v tejto kategórii;
– kategória žiak nad 8 rokov – 1. miesto Tadeáš Mikunda (CZE), ktorý sa stal aj absolútnym víťazom;
– kategória ženy – 1. miesto Júlia Majtyka (POL) a stala sa aj celkovou víťazkou Pohára SMF v kategórii ženy 2019;
– kategória hobby – v sobotu si vybojoval prvé a v nedeľu druhé miesto na svojich prvých pretekoch jazdec Jozef Fúsik (SVK) z Ihríšť;
– kategória voľná – zvíťazil ostrieľaný pretekár s dlhoročnými skúsenosťami Marek Pawlikowski (POL). Celkovým víťazom pohára SMF v kategórii Voľná – hobby sa za rok 2019 stal rodák z Viesky Bezdedov Jaroslav Gažo (SVK) z trial klubu Kamikadze;

– kategória classic – na starých motocykloch získal prvé miesto v sobotu aj v nedeľu Petr Hulka (CZE) a absolútnym víťazom v tejto disciplíne sa stal Albín Prokop (CZE);
– kategória kadet – v sobotu zvíťazil Ján Hudák z Dohňan (SVK), v nedeľu zvíťazil Adam Kolár z Považskej bystrice (SVK) a celkovým víťazom v tejto kategórii sa stal Ján Hudák štartujúci za Kamikadze klub;
– kategória MMSR junior – po oba dni zvíťazil Milosz Zyznowski (POL) a celkovým víťazom v tejto kategórii sa stal Barnabás Szimazia (HUN);
– kategória C – prvenstvo si v oboch dňoch vybojoval Daniel Mihalíček z Banskej Bystrice (SVK);
– kategória B – prvenstvo v oboch dňoch získal Barnabász Szimazia (HUN).

V najsilnejšej kategórii A si v sobotu vybojoval prvé miesto Vladimír Kothay a v nedeľu skončil na prvom mieste Šimon Sordyl – obaja z Nitry (SVK). Šimon Sordyl sa stal aj celkovým víťazom a majstrom Slovenskej republiky v triale pre sezónu 2019.

Za toto prekrásne motoristické podujatie treba poďakovať miestnemu Trial klubu Kamikadze, ale predovšetkým množstvu dobrovoľníkov, ktorí pomáhali vyznačovať a upraviť trať, ďalej rozhodcom na jednotlivých bodovacích úsekoch a v nemalej miere aj dievčatám, ktoré sa starali počas oboch dní o občerstvenie. Na záver si dovolím poznamenať, že bez lásky, usilovnosti, obetavosti a vytrvalosti by takéto nádherné motocyklové podujatie nebolo.