Krásne gesto športovcov, podporili Špeciálne olympiády Slovensko

152

Vyhlásenie výsledkov tradičnej ankety Klubu športových redaktorov Slovenského syndikátu novinárov Športovec roka 2018 malo tento rok veľkú pridanú hodnotu. Desiatka najlepších finalistov sa rozhodla podporiť  Špeciálne  olympiády Slovensko, ktoré zastrešujú športovcov s mentálnym postihnutím. Národnej športovej organizácii venovali sumu 10.000 euro.

Špeciálne olympiády vo svete oslavujú 50.te výročie založenia a na Slovensku sú aktívne už 25 rokov, počas ktorých usporiadali stovky súťaží, vzdelávacích aktivít a zároveň hrdo a úspešne reprezentovali našu krajinu na mnohých zahraničných podujatiach a Svetových hrách Špeciálnych olympiád. V lete zvíťazili na Medzinárodnom turnaji v unifikovanom ženskom futbale v Chicagu a dievčatá, ktorým sa tento úspech podaril, prebrali spolu s gymnastkami v rámci slávnostného galavečera Športovec roka šek v hodnote 10.000 euro. „Ocenení športovci a olympionici urobili týmto gestom pre spoločnosť obrovský krok. Kedysi sme segregovali osoby s mentálnym postihnutím na okraj spoločnosti a dnes sú to práve športovci, ktorí prijali špeciálnych olympionikov medzi seba a potvrdili, že šport je tá najľahšia a najkrajšia cesta inklúzie,” povedala Eva Gažová, národná riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko.

„Som hrdá na to, že naše Slovensko pozitívne zviditeľňujú aj športovci s mentálnym postihnutím. Ich výkony a odhodlanie menia strach verejnosti na pocit zvedavosti,” hovorí olympionička Danka Barteková, ktorá je aj členkou Medzinárodného olympijského výboru. Spolu so strelkyňou Zuzanou Rehák Štefečekovou, kajakárkou Martinou Gogoľovou Kohlovou, ale aj vodným slalomárom Matejom Beňušom či triatlonistom Richardom Vargom patrí k veľkým fanúšikom Špeciálnych olympiád Slovensko. „Ich podpora je pre nás obrovským prínosom aj záväzkom. Sumu z dnešného galavečera investujeme do rozvoja ženského unifikovaného futbalu, kde spájame do tímov športovkyne s a bez mentálneho postihnutia. A financie použijeme aj na organizáciu historicky prvých Majstrovstiev Európy Špeciálnych olympiád v rytmickej gymnastike, ktoré budú v septmebri 2019 v Nitre,” doplnila Eva Gažová.

Zdroj: Special Olympics International