Krátke ohliadnutie za minulým rokom

161
Zľava doprava Andrej Škvaro, vedúci DS HUGO Pruské, Peter Ondrášik, vedúci DS MAKYTA OZ, Hana Malovcová, vedúca Dubnické divadlo, Tamáš Tináth, ocenený člen Dubnického divadla

Začiatok minulého roka prišiel tak normálne, obyčajne. Ľudia podopíjali šampanské, teda vlastne najmä sekt, aby sa enológovia neurazili a začali napĺňať, ale aj zabúdať na prijaté predsavzatia. Určite by sa našlo aj pár takých, čo príchod nového roku ani nezaregistrovali a teda nemuseli ani nič riešiť.

Nastúpil nový rok, ktorý okrem prívlastku volebný nemal byť ničím osobitým. Jedným však určite bol, Divadelný súbor MAKYTA OZ naštudoval novú divadelnú hru a plánoval ju v roku 2020 uviesť na scénu. V spolupráci s hosťujúcim režisérom Jánom Chalúpkom súbor už v roku 2019 začal skúšať novú divadelné hru s názvom „Zbohom rodina“, ale z technických dôvodov bola premiéra odložená až na posledný februárový deň roku nasledujúceho.

Zľava doprava Peter Pantúček, Alena Hudeková a Vladimír Gabčo

Predstavenie sa vydarilo, publikom bolo spokojné, súbor dostal novú energiu, ale potom… začal nás všetkých strašiť COVID. Plány boli skvelé, ale COVID všetkých a všetko pribrzdil. Plánované predstavenia sa museli zrušiť. Malá iskierka sa však zjavila začiatkom leta, keď súbor dňa 19.6. 2020 v divadle v Púchove uviedol reprízu určenú pre „ľudí z prvej línie“. Po tomto púchovskom predstavení súbor ešte raz uviedol hru v Kúpeľoch Nimnica.

Po čiastočnom ústupe pandémie v lete kultúra dostala novú šancu a začala pomaly ožívať. Súbor sa chopil príležitosti a prihlásil sa do oblastnej prehliadky ochotníckych divadelných súborov, nakoľko súťaž nebola zatiaľ zrušená. Dňa 19.09.2020 o 19:00 v divadelnej sále kúpeľov Nimnica odohrali členovia Divadelného súboru MAKYTA OZ súťažné predstavenie „Zbohom rodina“ za účasti hodnotiacej poroty.

Z dôvodu dodržania prísnych bezpečnostných opatrení bolo predstavenie dostupné iba pre kúpeľných hostí, ktorí mali povinnosť mať počas celého predstavenia nasadené ochranné rúška.

A potom sme už iba čakali na hodnotenie a rozhodnutie poroty. Hodnotenie sme dostali spolu aj s rozhodnutím, že postup do krajského kola získal súbor HUGO z Pruského. Za účasť v prehliadke náš súbor dostal diplom, ale zvlášť potešujúca je skutočnosť, že dvaja naši členovia Vladimír Gabčo a Peter Pantúček získali diplom za herecký výkon. Odovzdávanie ocenení sa uskutočnilo dňa 3.12.2020 v priestoroch Považského osvetového strediska v Považskej Bystrici. Za náš súbor sa stretnutia zúčastnil predseda občianskeho združenia.

Podporiť nás môžete venovaním 2% zo svojich daní:

Divadelný súbor MAKYTA o.z.
Právna forma: Občianske združenie
IČO: 42020328
Sídlo organizácie: Hoenningovo námestie 2002/5
Mesto: Púchov
PSČ: 02001

Peter Ondrášik, predseda Občianskeho združenia DS MAKYTA
Foto: Ľuba Bašová