Pandémia môže mať nepriaznivý dopad na členskú základňu florbalového klubu FBK Púchov

197

Mimoriadne opatrenia súvisiace s pandémiou nového koronavírusu tvrdo zasiahli aj do činnosti florbalového klubu FBK Púchov. Florbal bol v minulej sezóne jediným extraligovým kolektívnym športom dospelých v Púchove. Púchovčania sa však do aktuálne prerušeného ročníka Extraligy neprihlásili, skončili v regionálnej súťaži.O príčinách neprihlásenia do Extraligy, no najmä o aktuálnej situácii sme sa porozprávali s Petrom Hinkom.

Predstavte nám históriu FBK Púchov.
Klub vznikol v roku 2010. Za vznikom stáli oficiálne traja ľudia Peter Hinka, Marián Ondrička, Jozef Mrocek. Klub doteraz viedol práve prvý spomínaný Peter Hinka z pozície predsedu klubu. Momentálne máme 120 registrovaných členov. Novým predsedom klubu od novej sezóny sa stal Mário Haluška. V aktuálnej štruktúre klubu figurujeme práve my dvaja a Matej Tuček. A to v pozícii štatutárov a aj trénerov.

Aký bol pre klub minulý rok? Do vypuknutia pandémie, počas pandémie.
Minulý rok respektíve začiatok minulej sezóny bol pre nás úplne klasický, keďže v termíne, v ktorom sme odštartovali prípravu, boli opatrenia uvoľnené a mohli sme trénovať a začať súťažné zápasy v podstate bez obmedzení. Po začiatku sa postupne začali sprísňovať opatrenia a tým sa sťažovali naše podmienky na pokračovanie tréningových a zápasových procesov, vyústilo to úplným prerušením ako tréningov tak súťaží.

Pandémia tvrdo zasiahla celý šport na svete, určite i váš klub. V závislosti od situácie sa menili pravidlá tréningu a súťaží. Ako to vplývalo na deti a dospelých a ako klub na opatrenia reagoval?
Určite táto situácia dopadla aj na nás, keďže sme mali vypracovaný určitý koncept smerovania klubu v tejto sezóne a v podstate v najbližších rokoch. Avšak táto situácia to celé pribrzdila a v podstate všetko posunula. Museli sme upravovať počty na tréningoch a tým pádom aj jednotlivé tréningové jednotky, čo sa súťaží týka tie prebiehali len bez divákov, pokiaľ sa úplne nepozastavili. Na deti to vplývalo dosť frustrujúco, pretože sa na sezónu po letnej prestávke tešili. Muži v podstate tušili, kam to bude smerovať.

Ktoré významné domáce podujatia sa v dôsledku pandémie nekonali?
Celoslovenské súťaže odštartovali všetky. To sa o regionálnych nedá povedať , nakoľko tie majú štart vždy neskôr. Takže prvé zápasy stihli odohrať len muži, juniori a dorastenci. Mladšie kategórie nezačali vôbec.

Ako a či vôbec prebiehali tréningy počas pandémie?
Tréningové jednotky pokračovali v obmedzenom režime a to päť hráčov plus tréner. Keďže nemáme také trénerske obsadenie a taktiež si nemôžeme dovoliť trénovať 10 hodín denne, po finančnej stránke praktizovali sme to len pri kategoriách juniorov
a dorastencov.

Aké sú plány klubu na tento rok v prípade, že pominie pandémia?
Momentálne o nejakých plánoch nemôžeme hovoriť, keďže nemáme info, akým smerom sa budú ligy uberať v prípade reštartu. Ale ciele boli určite play off juniorov a výhra mužov v regionálnej súťaži.

Aký mala pandémia morálny a finančný dopad na klub, nie je ohrozená jeho existencia?
Morálny dopad mala určite, pretože do začatých súťaži sme vstúpili výborne. Muži neprehrali a juniori ako nováčik v extralige dokázali držať krok s najlepšími. Chuť bola, no toto nás celé pribrzdilo. Po finančnej stránke sme to s nejakou pomocou „polepili“ a teraz s určitosťou môžem povedať, že existencia nie je ohrozená.

Nepodpísala sa pandémia pod členskú základňu klubu?
Pandémia sa podpísala aj na základňu klubu zrovna v čase, keď sme ju začali rozširovať. Pomocou náborov sa nám podarilo prilákať viac a viac detí. Bolo pekné sledovať ten postupný nárast, no opak je pravdou. Momentálne máme už dlhšie pozastavené najmladšie kategórie a bude otázkou, koľko detí respektíve rodičov sa dokáže vrátiť po pandémii.

FBK Púchov bol v minulej sezóne účastníkom mužskej Extraligy. Napriek tomu, že z nej nevypadol, odhlásili ste sa zo súťaže. Aký bol dôvod?
Dôvod bol jednoduchý. Nemali sme dosť široký káder, preto sme ho museli doplniť „cezpoľnými“ hráčmi, ktorí museli dochádzať a to sa nie vždy podarilo (rodina, práca). Takže tréningové jednotky nevyzerali tak, ako by sme chceli a tým pádom ani zápasy. Vyskúšali sme a vieme, že týmto smerom sa uberať nechceme.

Do akej súťaže sa púchovskí florbalisti prihlásili (dospelí i mládež)? Myslíte si, že tohtoročné súťaže sa môžu ešte dohrať?
Muži v podstate začínajú svoj reštart v regionálnej súťaži západ. Juniori sa skvele uviedli v Extralige juniorov. Ostatné kategórie taktiež patria pod región západ (dorast, mladší a starší žiaci). Osobne si nemyslím, že príde k obnoveniu súťaži, keďže v tomto čase by bola viac ako polovica sezóny odohratá. Ale ktovie, dopadnúť to môže akokoľvek. Je to môj názor, necháme to na kompetentných. Sám som zvedavý…

Milan Podmaník