V literárnej kaviarni Župného domu tentokrát o holokauste

406

Minulotýždňový štvrtkový podvečer sa konala druhá zo série prednášok „Myšlienkovo“, ktoré majú priblížiť verejnosti rôzne výnimočné a v niektorých prípadoch aj málo prediskutovávané témy a udalosti. V Podivnom barónovi zarezonovali ťažké témy: holokaust, rasová neznášanlivosť a predsudky, ktoré medzi ľuďmi neustále vznikajú. 

Prednáška začala semiotikou rasizmu a extrémizmu. Podľa prednášateľa Mareka Vatraľa na začiatku celej problematiky stojí xenofóbia, ktorá je označovaná ako strach z poznania niečoho cudzieho a môže viesť k rasizmu. S rasizmom a rasistickým uvažovaním sa stretávame pri odsudzovaní farieb pleti, vierovyznania, či sexuálnej orientácie. „Ľudí už nesúdime podľa skutkov, ale výzoru a vonkajších znakov,“ spomína vo svojom výklade prednášajúci Marek Vatraľ.

Počiatky rasizmu sa datujú už v období staroveku, kedy sa jednotlivé národy vyvyšovali nad ostatné. Hlavnou podstatou rasizmu je nadraďovanie totálne intolerantným spôsobom. Postupným prierezom sa prednáška dostala až k samotnému vrcholu rasizmu, ktorým bol holokaust. Toto slovo neoznačuje len termín „horiaca obeť“, ale je podpísané najmä krvavým vyvražďovaní šiestich miliónov Židov a ďalších niekoľko miliónov Rómov, Poliakov a homosexuálov. Dodnes sa navštevujú koncentračné tábory, ktoré zostali ako smutná spomienka na toto obrovské ľudské zlyhanie.

Prednáška bola spojená aj s premietaním takmer 50-minutového dokumentárneho filmu, ktorý bol natočený v roku 2002 a má názov „Young, Nazi, Proud“. Bol ukážkovým príkladom toho, ako ľahko je manipulovateľný mladý človek bez racionálneho rozmýšľania. Podobným podujatím, ktoré v sebe nesie tému rasovej neznášanlivosti je festival „Jeden svet“, ktorý by sa mal konať v novembri práve v púchovskej literárnej kaviarni Podivný barón.
B. Krchňavá