Majstrovstvá Slovenska SFKaBU v Karate 2022

348

Po dlhšej prestávke, spôsobenej pandémiou Covid-19, sa konali 18. 6. 2022 v Leviciach opäť štandardné Majstrovstvá Slovenska. Pretekári z Púchova v dôsledku choroby nie v najsilnejšej zostave, na nich nechýbali.

Ako býva zvykom, súťaže začali kategóriami najmladších pretekárov, kde nás reprezentovala Ninka Zjavková. Ninka je veľký talent, nakoľko s najnižším pásom v kategórii skončila na peknom druhom mieste a získala striebro.

V kategórii 11-ročných v najťažšej kategórii sme mali iba dvoch zástupcov, nakoľko Matej Behro, stabilný člen družstva ochorel a súťaže sa nemohol zúčastniť. Tým došlo ku situácii, že družstvo doplnil Radko Čač, ale museli súťažiť medzi 13 ročnými a tam skončili na peknom 2.mieste. Na to, že trénovali spolu len jeden tréning a súhra pretekárov je jeden z najdôležitejších parametrov je to však skvelý výsledok.
V jednotlivcoch svoju kategóriu po tuhom boji, kde rozhodcovia museli nariadiť o prvé miesto rozstrel, nakoniec skončil na 1. mieste Maťko Jancík. V rozstrele za neho hlasovali všetci piati rozhodcovia.
U 11-ročných dievčat prišla chybou v prvom kole o lepšie umiestnenie Nikol Arany a získala len bronz. Je to smola, lebo je to veľký talent a vzhľadom na tvrdosť techník a ich čistotu,má pred sebou ešte lepšie výsledky.

V ostatných vekových skupinách boli štyria pretekári z Púchova spravidla nováčikmi na majstrovstvách Slovenska a tomu odpovedali aj ich výsledky. Medaile sa im nepodarilo vybojovať, ale získali skúsenosti.
Na záver však prišlo to najpríjemnejšie. V GOJU RYU kata dospelých mužov, čo je najťažšia kata kategória majstrovstiev, si išiel po dlhej pauze vyskúšať zasúťažiť úspešný reprezentant Púchova Michal Kunst. Michal je výborný karatista, neprestal cvičiť, naviac učí aj púchovské deti a kobudo – cvičenie so zbraňami aj dospelých, takže sme neočakávali zlý výsledok. No titul Majster Slovenska v tejto kategórii urobil naozaj veľkú radosť. Takže nálada pred budúco týždňovým športovým dňom je v klube výborná.

František Komora