Z vydareného športového dňa Denného centra seniorov

159

Ráno deviateho júna to vyzeralo s počasím všelijako. Mnohí členovia denného centra teda rozmýšľali – mám či nemám ísť do Kúpeľov Nimnica? kde sa mal uskutočniť športový deň. Prišli všetci, ktorí sa prihlásili a určite neľutovali.

Športový deň sa začal na začiatku cyklotrasy v našom meste pri Športcentre. Na zahájení turistiky nás čakalo prekvapenie. Zavítala medzi nás pani primátorka Katarína Heneková a tak nás vystrojila na trasu Púchov – Kúpele Nimnica a zaželala nám veľa športových zážitkov. Sústredilo sa tam do tridsať účastníkov z celkového počtu štyridsaťsedem. Tí menej zdatnejší a zdravotne znevýhodnení prišli autobusom. Kým prišli turisti, cvičilo sa na vonkajších fitness prvkoch, ktorých je po areáli nimnických kúpeľov neúrekom.

Keď som už ten areál kúpeľov spomenula, treba zdôrazniť ústretovosť vedenia kúpeľov a ich prevádzkovej manažérky Ing. Ivety Kutejovej , ktorí na našu požiadavku uskutočniť športový deň v ich priestoroch súhlasili. Preto aj vedeniu Kúpeľov Nimnica úprimne ďakujeme. Sme radi, že vďaka nim a nášmu mestu sme po mesiacoch odriekania sa stretávať a udržiavať sociálny kontakt, mohli spoločne stráviť celý deň v ich prekrásnom prostredí. Niet divu, že nám všetkým športové zápolenie aj chutilo. Rovnako nám veľmi chutilo aj cateringové občerstvenie, ktoré nám pripravili a vyzdobili dievčatá na ich prevádzkach – úprimná vďaka aj vám.

No a ako nám išlo športovanie? Rozhodli sme sa spoločne, že nám nejde o súťaženie a tak sme v úvode aj zdôraznili, že nebude vyhodnocovanie jednotlivých disciplín, ale že je dôležité, aby každý účastník podujatia absolvoval všetky disciplíny podľa svojich možností. A bolo to skutočne tak.

Už v prvej disciplíne v behu na 20 metrov niekto bežal, iný kráčal, ba boli i takí, ktorí išli spolu na prechádzku. Masové bolo športovanie aj v priestoroch rozkvitnutej tzv. kúpeľnej versaillskej záhrade. Podľa predpisu sme cvičili a dvíhali nohy vo vonkajšom Kneippovom kúpeli – tak poctivo, že sme to robili i za dažďových kvapiek. So záujmom sme si vypočuli prednášku MUDr. Zuzany Mikulovej, ktorá nás informovala o postcovidovom syndróme a zodpovedala aj na naše otázky spojené s týmto ochorením.

Po krátkej prestávke, ktorú sme využili na prehliadku pekného parku v okolí kúpeľov, sme sa presťahovali do nového Kursalonu. Súťažili tam štyri až šesťčlenné družstvá v bowlingu. Aj v tomto športe, ak niekto nesúťažil, tak si aspoň každý poťažkal bowlingovú guľu a skúsil ju hodiť do dráhy. Bolo že to radosti a výkrikov pri zhodení všetkých figúr, ale i smiechu pri nezdare.

Mali sme pred sebou ešte posedenie pod altánkom, pri speve s harmonikou a ozembuchom. No „Medardove kvapky“ sa asi ani v tomto roku nezaprú. Nestačilo, že nás rozháňali pri zápolení, ale dobre sa rozpršalo a tak sme nemohli pokračovať vo vonkajších priestoroch, zároveň aj cvičiť na vonkajších fitness prvkoch.

No i napriek tomu sme boli veľmi spokojní a ešte raz ďakujeme všetkým z Kúpeľov Nimnica ako aj mestu Púchov za to, že sme tento deň mohli byť v pohybe a v prírode, spolu v kolektíve. Sme radi, že prišli všetci, ktorí sa prihlásili a držali sa hesla: „Pohyb prospieva telu aj mysli a vydali sme sa spoločne na cestu k pevnejšiemu zdraviu.“ Presvedčili sme sa o tom sami – a spomenuli sme si na to, že sa o tom nedávno písalo aj v Púchovských novín.

Emília Luhová, Denné centrum